Denník N

Demonštranti za tridsiatku v meste hnevajú vodičov, Česko však posúvajú na Západ

Foto - FB Poslední generace
Foto – FB Poslední generace

Autor je editor Českého rozhlasu Plus

Pražania aj Česi radi o svojom hlavnom meste hovoria, že je to najkrajšie mesto na svete. Prechádzka po širšom centre českého hlavného mesta však ponúka zážitok, ktorý nie je úplne príjemný a niekedy je aj nebezpečný pre zdravie.

Do veľkej miery za to môžu automobily, ktoré nielenže stoja v centre v nekonečných zápchach, ale často parkujú na chodníkoch či nevyberane prechádzajú cez priechody pre chodcov a pešie zóny.

Pražania si síce želajú obmedzenie automobilovej dopravy v centre, až do tohtoročnej jari sa však na veľmi pomalý postup v tejto oblasti príliš nesťažovali.

O to väčší rozruch vyvolali protesty organizácie Posledná generácia, ktorá sa inšpirovala zahraničím. Ich podoba je jednoduchá – raz týždenne sa demonštranti stretávajú a postupne prechádzajú vyťažené cesty hlavného mesta vrátane niekoľkoprúdovej magistrály, ktorá pred desiatkami rokov odrezala Národné múzeum od Václavského námestia.

Ich požiadavka je pritom jednoduchá – plošné zavedenie tridsaťkilometrovej rýchlosti v Prahe a utlmenie automobilovej dopravy. To v Česku, kde

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Český týždeň

Český newsfilter každý týždeň ponúka prehľad najdôležitejších správ. Zhŕňa Kirill Ščeblykin.

Svet

Teraz najčítanejšie