Denník N

Poslední, ktorí veria v neutralitu. Prečo štyri krajiny EÚ nechcú ísť do NATO ani po ruskej invázii

Rakúski vojaci počas cvičenia. Foto - Flickr/Bundesheer
Rakúski vojaci počas cvičenia. Foto – Flickr/Bundesheer

Rakúšania neutralitu spájajú s ekonomickým rozvojom za posledných 60 rokov, aj keď často veria viac mýtom než reálnym faktom, hovorí analytik.

Krajiny Európskej únie, ktoré nie sú členmi NATO, sa môžu cítiť ako v známej pesničke od Lasicu, Satinského a Filipa. Kým začiatkom apríla to bolo ešte šesť štátov, po vstupe Fínska do Aliancie ich zostalo päť. A ani sa nenazdajú a po tom, čo sa k svojmu susedovi pridá aj Švédsko, budú už len štyri.

Presnejšie ide o Írsko, Maltu, Cyprus a Rakúsko. Tri ostrovné štáty a sused Slovenska, ktoré majú dokopy 17 miliónov obyvateľov.

Rusko, ktoré sa sťažovalo na to, že Severoatlantická aliancia sa rozširuje k jeho hraniciam, si nateraz môže vydýchnuť. Ani jedna z týchto krajín sa do nej nechystá vstúpiť.

Pozreli sme sa na to, prečo sú tieto štáty neutrálne a či vojna niečo zmenila v názore ľudí a politikov.

Rakúsko: bez neutrality by nebola suverenita

Rakúska neutralita sa viaže na povojnový vznik, respektíve obnovenie Rakúska v roku 1955. Krajina bola súčasťou hitlerovskej ríše a po vojne ju okupovali vojská víťazných mocností (USA, Francúzska, Británie a Sovietskeho zväzu).

Sovieti súhlasili s obnovením nezávislosti Rakúska len pod podmienkou, že zostane neutrálne, teda že nevstúpi do NATO, v ktorom vtedy už bolo susedné Taliansko a čerstvo aj západné Nemecko.

„Asi môžeme povedať, že rakúske politické vedenie v tom čase tlačilo na toto riešenie hlavne z pragmatizmu. Chcelo byť neutrálne najmä preto, aby obnovilo suverenitu krajiny,“ hovorí pre Denník N Christoph Schwarz z Rakúskeho inštitútu pre európsku a bezpečnostnú politiku.

Stalo sa tak 26. októbra 1955, čo je v krajine dodnes štátny sviatok.

Jedným z dôvodov, prečo Sovieti požadovali rakúsku neutralitu, bolo aj to, aby sa preťalo pozemné spojenie medzi členmi NATO Talianskom a západným Nemeckom.

Neutralita nebola v Rakúsku úplne novým konceptom, podporu istých strán mala už v medzivojnovom období, no po roku 1955 získala na popularite.

„Rýchlo sa z nej stal definujúci element rakúskeho sebavnímania, ktorý krajine umožňoval dostať sa z traumy druhej svetovej vojny a nacistického režimu, hororov, ku ktorým mnohí Rakúšania výrazne prispeli. V tomto zmysle bola neutralita istým stupňom úniku, ale aj šancou na nový začiatok a vytvorenie nového naratívu o úlohe Rakúska vo svete,“ hovorí Schwarz.

Mýty a legendy

Dodáva, že Rakúšania často spájajú rakúsku neutralitu s mnohými mýtmi a legendami. Verejnosť podľa neho silno verila, že vďaka neutralite a relatívne priateľským vzťahom so Sovietskym zväzom by sa krajina nestala cieľom útoku v prípadnej vojne medzi Východom a Západom.

„To poskytovalo silný pocit bezpečia,“ hovorí Schwarz.

Nebolo to však úplne tak. Keď po páde železnej opony začali odborníci skúmať maďarské archívy, zistili, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie