Denník N

Väčšina ľudí nechce prísne podmienky pre potraty (porovnanie s Českom, Maďarskom a Poľskom)

Obyvatelia Slovenska vo veľkej väčšine nechcú prísnejšie pravidlá interrupcií – ukazujú to dlhodobo rôzne prieskumy verejnej mienky a potvrdzuje to aj veľké porovnanie názorov u nás a v Česku, Maďarsku a Poľsku.

Na Slovensku si 44 percent ľudí myslí, že potraty by mali byť legálne vo všetkých prípadoch, ďalších 35 percent má názor, že by mali byť legálne vo väčšine prípadov (spolu 79 percent). Len deväť percent ľudí si myslí, že potraty by mali byť úplne nelegálne, podľa ďalších 13 percent opýtaných by mali byť nelegálne vo väčšine prípadov (dokopy 22 percent).

V rámci rozsiahleho prieskumu sa na to pýtali v projekte Reviv EU financovaného Európskou úniou, ktorý na Slovensku robili Bratislava Policy Institute (BPI) a agentúra STEM. Zber dát prebiehal medzi 5. a 16. februárom tohto roka a dotazníky vyplnilo 1019 respondentov.

Prieskum robili aj v ostatných štátoch V4, respondentov sa pýtali, či si myslia, že potraty by mali byť: nelegálne, nelegálne vo väčšine prípadov, legálne vo väčšine prípadov alebo legálne.

Pri takto postavenej otázke pritom respondentom nemuselo byť úplne jasné, či sa ich pýtajú aj na zmenu pravidiel platných v ich krajine a čo presne sa myslí napríklad možnosťou „legálne vo väčšine prípadov“. Pri interpretácii výsledkov vieme skôr hovoriť o všeobecnejších postojoch obyvateľov V4 k interrupciám a dôležitá na tomto prieskume je najmä možnosť porovnávať všetky štyri krajiny V4, kde sa pýtali rovnako.

Z V4 sú viac za zákaz potratov len Poliaci

Momentálne sú na Slovensku interrupcie legálne do 12. týždňa tehotenstva na požiadanie ženy bez ohľadu na dôvod a vykonávajú sa ako štandardný medicínsky zákrok. Vo vzťahu k otázkam z prieskumu teda platí, že na Slovensku sú interrupcie legálne vo väčšine prípadov.

Agentúra sa pýtala na potraty, no tieto dva výrazy sa vo verejnej debate bežne zamieňajú, hoci v prípade interrupcie ide o umelé prerušenie tehotenstva.

Spomedzi štátov V4, ktoré boli súčasťou prieskumu, majú odmietavejší postoj iba v

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Slovensko

Teraz najčítanejšie