Denník N

Revolúcia deepfake videí môže oživiť tradičné médiá

Obrázok vytvorený pomocou nástroja Midjourney
Obrázok vytvorený pomocou nástroja Midjourney

Komu budete veriť? Spravodajským kanálom, ktoré možno brať na zodpovednosť, alebo svojim očiam, ktoré môžu klamať?

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Ruský producent popmusic Iosif Prigožin (nepleťte si ho s Jevgenijom Prigožinom, zakladateľom žoldnierskej Vagnerovej skupiny) verejne podporuje Vladimira Putina a ruskú inváziu na Ukrajinu. Začiatkom marca však na YouTube unikla nahrávka Prigožinovho telefonického rozhovoru so sankcionovaným miliardárom Farchadom Achmedovom, kde sa to len hemží nadávkami. Obaja preklínajú „satana“ Putina, jeho chamtivý a neschopný tím a jeho hlúpu vojnu.

Obsah rozhovoru nie je veľmi zaujímavý. Na urážkach a sťažnostiach sa dá dobre zasmiať, no v konečnom dôsledku záznam neponúka nič mimoriadne odhaľujúce. Rok po invázii je sotva novou informáciou, že Putin zatiahol Rusko do vojny proti vôli svojej hedonistickej podnikateľskej elity, že táto elita sa pohoršuje nad nepríjemnosťami spojenými so sankciami, ale že sa aj napriek tomu Putinovi verejne nepostaví, pretože to by bola istá cesta do záhuby. Na úniku je však pozoruhodná Prigožinova obrana: tvrdí, že konverzácia alebo aspoň jej časti boli vygenerované pomocou umelej inteligencie – a dnes nie je možné dokázať opak.

Kvalitatívny skok

„Neurónové siete dnes robia všetky typy zázrakov,“ povedal Prigožin v jednom rozhovore. „Táto nahrávka je zmesou viet, ktoré sme povedali, a viet, ktoré boli vytvorené, ale my sme ich nikdy nepovedali.“

Teraz, keď svet videl realisticky vyzerajúce zábery, ako Putina zatýkajú a súdia v Haagu, ako sa Putin klania pred suverénnym Si Ťin-pchingom, ako sa Donald Trump snaží vzdorovať zatknutiu, no aj tak skončí vo väzení, ako pápež František chodí vo falošnom kabáte Balenciaga, prečo by tak nemal pristupovať aj k vraj hlboko falošnému telefonátu medzi dvoma bohatými Rusmi, ktorí nadávajú na svojho prezidenta? Teraz, keď dokáže veľký jazykový model presvedčivo napodobniť štýl akéhokoľvek – živého alebo mŕtveho – spisovateľa, prečo by nezvládol štýl pripitého hudobného manažéra?

Niektorí ľudia budú tvrdiť, že dokážu okamžite rozpoznať, či bol digitálny objekt – obrázok, text, zvukový alebo video súbor – vytvorený pomocou umelej inteligencie, a už to aj robia. Všimli si, že pápež na virálnom obrázku má čudne vyzerajúcu ruku, jeho okuliare nie sú úplne v poriadku, a tak či tak by si nič podobné neobliekol. Odborníci tvrdia, že úplne či len čiastočne sfalšovať nahrávku Prigožina a Achmetova by bolo takmer nemožné, i keď nie na sto percent. Takýmto tvrdeniam by som však nedôveroval, pretože môžu byť založené na odborných znalostiach z minulosti. Lenže toto sú revolučné časy a kvalitatívny skok v podaní služieb umelej inteligencie, ako sú ChatGPT a Midjourney, je taký obrovský, že by bolo krátkozraké neočakávať v dohľadnej budúcnosti plne realistický výstup. Zdá sa, že jednoduchosť generovania akéhokoľvek druhu výstupu sa už exponenciálne zvyšuje. Nepochybne sa toho na nás bude valiť ešte viac – „kým nepravda nie je pravdou, kým deň nie je nocou, kým zlo nebude správne“, ako raz spieval Iggy Pop. Väčšina ľudí sa ani nebude obťažovať pozrieť sa na vec dostatočne pozorne, nieto použiť nejaké zložité nástroje, ktoré budú potrebné na overenie mediálneho súboru.

Väčší zmätok

Až doteraz bol vznik dobrého deepfake výtvoru mediálne zaujímavý.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie