Denník N

Rok 2016: čas na obavy, ale nie na zúfalstvo

Nálada je z roka na rok horšia, Západ niekedy používa na postkomunistické krajiny dvojaký meter a tie sa od neho odkláňajú. Ešte stále sa to však dá zvládnuť.

Autor je editorom týždenníka The Economist,
viceprezident CEPA

Text bol napísaný pri príležitosti
Stredoeurópskeho strategického fóra Château Béla,
ktoré organizuje Slovenská atlantická komisia

Château Béla je významná bezpečnostná konferencia. Uskutočňuje sa v decembri na slovenskom vidieku, je malá (pozvánky sú žiadané) a vyznačuje sa dôvernou a úprimnou diskusiou medzi účastníkmi, ktorí sa navzájom poznajú roky, dokonca desaťročia.

Nálada je z roka na rok pochmúrnejšia. Boli sme svedkami toho, ako finančná kríza zasadila veľkú ranu dôveryhodnosti západného ekonomického modelu. Revanšistická zahraničná politika Vladimira Putina dlho ohrozovala západných susedov Ruska. Neschopnosť Európskej únie a NATO vyhodnotiť túto hrozbu a vyriešiť ju to len zhoršila. Slabosť amerického líderstva je dnes považovaná za samozrejmosť: hoci sú naši zaslúžilí americkí hostia vítaní, neočakávame od nich, že naše problémy vyriešia za nás.

Samozrejme, boli aj dobré správy. Vďaka Nemecku boli prijaté tvrdé sankcie proti Rusku. Únia prijala rozhodnutia, ktoré sú ranou pre protizákonnú a trh narúšajúcu exportnú politiku Gazpromu – slovenský podpredseda Európskej komisie zodpovedný za energetiku, Maroš Šefčovič, je absolventom Château Béla. NATO berie teritoriálnu obranu vážne a Ukrajina sa stále drží.

Lenže tento rok sa objavila nová veľká obava. Migračná kríza a teroristické útoky zvýraznili prehlbujúcu sa priepasť medzi liberálnymi elitami, ktoré Európu desaťročia riadili, a verejnosťou. Proces európskej integrácie, ktorý sa ešte nedávno zdal byť neodvratný a nezastaviteľný, sa nielenže zastavil, ale zaradil spiatočku. Posvätné a nedotknuteľné princípy – ako chýbajúce kontroly na vnútorných hraniciach Schengenu – boli porušené. Verejnosti omnoho viac záleží na tom, aby bol život bezpečný a predvídateľný, než na lipnutí na liberálnych pravidlách, ktoré podopierajú európsky poriadok. Môže jej tiež viac záležať na pocite bezpečia než na zachovaní žiarlivo strážených slobôd, ako je napríklad právo na súkromie.

Vykúrenými miestnosťami Château Béla teda viali studené vetry. Z diskusie vyvstali tri hlavné body. Prvým je migrácia. Slovensku padne zaťažko prijať hŕstku sýrskych rodín vybraných pre ich kresťanskú vieru (môžeme hádať, čo by si o tom myslel zakladateľ tohto náboženstva). Slovensko je pritom typická viacjazyčná a multikultúrna krajina. Vianočný večierok v inej časti zámku prebiehal v slovenčine a maďarčine. Rovnako aj nedeľná omša v zámockej kaplnke. Problémom nie sú predsudky, je ním nedôvera. Verejnosť neverí, že si štát dokáže s migráciou úspešne poradiť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie