Denník N

Lieči utečencov z Ukrajiny: Mnohé pacientky majú predčasnú menopauzu alebo predčasne rodia, sú v extrémnom strese (+ video)

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pri niektorých prípadoch sme „otvárali šampanské“, keď sme pacienta z Ukrajiny dostali k špecialistovi, hovorí pediatrička Tatiana Speváková, ktorá pracuje v ambulancii pre utečencov z Ukrajiny.

V rozhovore hovorí aj o tom:

  • aké náročné je, aby sa utečenci z Ukrajiny dostali na odborné vyšetrenia;
  • na akú zdravotnú starostlivosť majú nárok;
  • čo všetko musia splniť ukrajinskí lekári, aby mohli pacientov vyšetrovať samostatne;
  • prečo ako pediatrička odmieta pečiatkovať ospravedlnenky a potvrdenia pre školy.

Momentálne ste na materskej dovolenke, no napriek tomu pracujete v ambulancii pre deti a dospelých z Ukrajiny. Čo vás k tomu viedlo?

Ťažko povedať. Prišla ponuka, ktorá sa mi zdala zaujímavá, mala som pocit, že moja účasť na projekte by bola užitočná.

Som na tretej materskej po sebe, takže som už bola akurát zrelá ukončiť ju predčasne, ale áno, som stále na materskej a pracujem na tomto projekte.

Video: Lekárka odídencov z Ukrajiny: Mnohé pacientky predčasne rodia alebo majú predčasnú menopauzu
(Autorky: Lucia Osvaldová, Martina Koník)

Pracujete aj preto, lebo ukrajinskí lekári, ktorí na Slovensko ušli pred vojnou, nemôžu samostatne ordinovať. Ako to počas dňa vyzerá v ordinácii?

Nemôžu samostatne ordinovať, môžu pracovať len pod dohľadom lekára s licenciou na Slovensku, ale je to náš „hack“ systému: keďže slovenskí lekári by nemali kapacitu postarať sa o týchto pacientov a očakávalo sa, že ich bude enormne veľa, povedali sme si, že spomedzi ukrajinských odídencov vyberieme lekárov a spolu s nimi budeme pomáhať pacientom.

Máme 10 ukrajinských lekárov, na nich dohliada niekoľko slovenských a ja som kormidelníkom tohto systému. V ambulancii som takmer vždy, prípadne je tam kolegyňa, ktorá pomáha pri iných odbornostiach. V našej činnosti sa spája viacero vecí – máme 10 lekárov, 5 sestier, niekoľko administratívnych pracovníkov, je nás pomerne veľa. Počas dňa ošetríme približne 150 pacientov, je to logisticky náročné. Mojou úlohou je hlavne asistovať ukrajinským lekárom, keď sa dostanú do situácie, ktorú nevedia vyriešiť – buď preto, že zdravotný systém na Slovensku nepoznajú dostatočne, alebo sa o pacienta na Ukrajine starajú inak, ako sme na Slovensku zvyknutí: napríklad v iných situáciách predpisujú antibiotiká alebo posielajú k špecialistom.

Toto ste si museli zjednotiť na slovenský spôsob.

Áno. Veľmi rýchlo to pochopili, keď som sa na nich zhrozená pozerala, že teraz

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Vojna na Ukrajine

Slovensko

Teraz najčítanejšie