Denník N

Bieloruský denník: Lukašenko čoraz viac militarizuje, hovorí o jadrových zbraniach a posielaní študentov do armády

Ilustračné foto – Unsplash/Filip Andrejevic
Ilustračné foto – Unsplash/Filip Andrejevic

Príprava na vojnu alebo odpútanie pozornosti?

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Ukrajina sa pripravuje na protiútok na svoje vlastné územia, ktoré obsadilo Rusko. Momentálne by sme situáciu vo vojne mohli nazvať útlmom – prebiehajú ťažké boje, ale frontová línia sa takmer nehýbe. Očakávalo sa síce, že v tomto období sa ruská armáda pokúsi získať nové územia, ale niečo zlyhalo. Teraz sa očakáva veľká ofenzíva ukrajinských ozbrojených síl.

Medzitým prichádza veľa vojenských správ z Bieloruska. Samé nové výcviky, príprava domobrany, návrh na posielanie študentov k vojskám, veľké reči o ľahkom boji proti bezpilotným lietadlám, a keby niečo, aj proti HIMARS – o rozmiestnení jadrových zbraní, ktoré sme si podrobne rozobrali v minulotýždňovom denníku, ani nehovorím.

Pozrime sa na tieto správy bližšie a pokúsme sa zistiť, čo to všetko znamená. Pripravuje sa Lukašenko poslať bieloruskú armádu do vojny? Alebo sú to všetko manévre na odlákanie pozornosti Ukrajincov a oslabenie protiofenzívy?

Rozsiahle cvičenia

Štátny tajomník bieloruskej bezpečnostnej rady Alexandr Volfovič (novinári píšu o jeho tesných väzbách na Kremeľ) oznámil rozsiahle vojenské cvičenie pre 6-tisíc ľudí. Precvičovať sa bude mechanizovaná brigáda: vojaci sa naučia postup prechodu do vojnového režimu a uskutočnia brigádne taktické cvičenie. Podľa Volfoviča budú vojaci nacvičovať len obranné úkony.

No jasné – ostatné krajiny predsa snívajú o útoku na Bielorusko. Pravdaže, len podľa bieloruskej štátnej propagandy a Lukašenkových predstaviteľov.

Taktické jadrové zbrane

Je zvláštne, že Alexandr Lukašenko vníma jadrové zbrane ako štít proti prípadným útokom „zlého Západu“. Kým v skutočnosti sa rozmiestnením taktických jadrových zbraní Bielorusko, naopak, stáva terčom odvetných úderov v prípade ich použitia.

Stále však nie je jasné, či sa do krajiny vôbec dostanú – alebo všetko zostane na úrovni rozhovorov medzi dvoma diktátormi a ich stúpencami. Prieskum Chatham House ukázal (nakoľko je v Bielorusku sociológia vôbec možná), že 74 % Bielorusov je proti rozmiestneniu jadrových zbraní. Ale nás sa na to, ako zvyčajne, nikto nepýta.

Domobrana

V Bielorusku vytvorili prvú jednotku „ľudovej milície“ – stalo sa tak v dedine Glivin v Minskej oblasti. Dedinskú domobranu tvorí 25 dobrovoľníkov a ďalší štyria sú v zálohe. Ich hlavnou úlohou je hliadkovať v osade a strážiť objekty mimoriadnej dôležitosti.

Lukašenkom kontrolované médiá uvádzajú, že členovia oddielu si počas výcviku pripomínali svoje vojenské umenie a učili sa, ako chrániť dôležité objekty.

Opäť to vyzerá, akoby sa Lukašenko pripravoval na obranu proti ozbrojenému útoku. Kto sa však chystá zaútočiť?

Študenti v armáde

Ten istý Alexandr Volfovič z bezpečnostnej rady navrhol brať bieloruských študentov do armády – podobne ako to bolo niekoľko rokov v ZSSR. Doslova to znamená, že do armády v Bielorusku môžu vysokoškolského študenta zobrať aj uprostred školského roka – dajme tomu v druhom alebo treťom ročníku – a potom ho „vrátiť“, aby dokončil štúdium. Tento plán je spoľahlivý ako švajčiarske hodinky, však? Podľa Volfoviča to bude pre študentov prínosom, pretože im armáda pomôže „uvedomiť si, prečo sa vôbec na univerzitu dali“.

Samozrejme, že preto, aby narukovali do armády – odpoveď je jasná.

Boj proti dronom a HIMARS

A príklad absolútne neuveriteľných vyhlásení, ktorých je v bieloruských štátnych médiách čoraz viac. Tento žáner by som rád nazval „povedzme si, prečo je bieloruská armáda zdatnejšia než armáda NATO“. Napríklad náčelník štábu protilietadlových raketových vojsk Dmitrij Panin skonštatoval, že bieloruské sily protivzdušnej obrany sú pripravené bez problémov bojovať s bezpilotnými lietadlami (zdravíme bieloruských partizánov, ktorí sabotovali ruské lietadlo na letisku v Machuliščiach) aj s raketami HIMARS. Príbehu o boji proti dronom by sme ešte uverili, no boj proti útokom raketového systému, ktorý sa preslávil vo vojne na Ukrajine, znie fantazmagoricky. Ani ruská armáda neprišla na to, ako účinne čeliť úderom HIMARS – bieloruskú armádu bez reálnych bojových skúseností radšej ani nespomínajme.

Bielorusko má zastarané systémy protivzdušnej obrany, ich bojová účinnosť je veľmi otázna. Okrem toho je takejto techniky v Bielorusku primálo.

Načo to všetko Lukašenkovi a jeho okoliu je? Je ťažké povedať to jednoznačne. Existujú neveľmi spoľahlivé fámy, že diktátori sa už dohodli na budúcom zapojení bieloruskej armády do vojny na strane Ruska. Zatiaľ to však stále vyzerá ako nereálny scenár – bieloruské jednotky sú oveľa účinnejšie v odvracaní pozornosti než v reálnom boji. Môžu vytvárať napätie na severnej hranici Ukrajiny a nútiť OSU, aby tam nechávali kontingent na odrazenie prípadnej hrozby. Tým sa oslabuje potenciál budúcej protiofenzívy.

Sledujeme vývoj situácie.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Dobrá správa pre Bielorusov nie o revolúcii

Objavila sa štúdia, podľa ktorej ľudia v Bielorusku patria medzi najinteligentnejších na svete. Bielorusi sú z hľadiska IQ prví v Európe a siedmi na svete. Napríklad Slovensko je v tomto rebríčku na 33. mieste.

Paľba do vlastných radov

Nečakané zadržanie: zástupcu šéfa združenia veteránov špeciálnych jednotiek Česť Sergeja Zaslavského poslali do cely na Okrestine. Je obvinený zo šírenia extrémistických materiálov. Zaslavskij je aktivistom viacerých hnutí na podporu Lukašenka. Je aj inštruktorom špeciálnych jednotiek bieloruských bezpečnostných síl. Podľa denníka Naša Niva účinkovali v jeho zadržaní aj jeho študenti.

10 rokov pre právnika

Bieloruského právnika Alexandra Danileviča odsúdili na 10 rokov väzenia. Vo väzbe strávil právnik takmer rok. Danilevič je obvinený z „napomáhania a podnecovania výziev na uvalenie sankcií“. Danilevič je v Bielorusku známy právnik a vyše 20 rokov vyučoval na hlavnej bieloruskej univerzite – BŠU – na fakulte medzinárodných vzťahov. Alexandr je taktiež viacdetný otec.

Valerija Cepkala „na diaľku“ odsúdili na 17 rokov väzenia

Bývalého prezidentského kandidáta Valerija Cepkala v neprítomnosti odsúdili na 17 rokov väzenia. Obvinili ho hneď podľa niekoľkých paragrafov – všetky sú politicky motivované, napriek snahe Lukašenkovho súdu zamaskovať to pod ekonomické obvinenia.

Z ruštiny preložila Diana Shvedová. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie