Denník N

Na školskom internáte v Bratislave býva aj 60-ročná učiteľka: Všetka snaha o vlastné bývanie bola márna

Učiteľská izba na internáte SOŠ polygrafickej. Foto - Tomáš Benedikovič
Učiteľská izba na internáte SOŠ polygrafickej. Foto – Tomáš Benedikovič

Bolo to v roku 1989, keď sa mladá učiteľka Milena Chudá prisťahovala do Bratislavy za pracovnou ponukou. Nemala peniaze na drahé bývanie, a tak sa usadila na stredoškolskom internáte. Dnes má 60 rokov a pošta jej stále chodí na tú istú adresu.

Vedľa nej má svoju izbu 30-ročný grafik a majster odborného výcviku Filip Ducký. Učiteľom je zatiaľ štyri roky a verí, že raz dokáže zo svojho platu zabezpečiť rodinu.

Na druhom konci Bratislavy býva v mestskom nájomnom byte štyridsiatnik Michal Hlatký. Učiteľ slovenčiny a výtvarnej výchovy aj vďaka tomu žije dôstojne a je schopný zaplatiť všetky účty potrebné pre bežný život.

Práve v Bratislave je najväčší nedostatok učiteľov. Stačí sa pozrieť na portál Profesia, kde je každý druhý inzerát na pozíciu pedagóga z hlavného mesta. Príbehy troch učiteľov v mladom, strednom aj vyššom veku ukazujú, že štát prácu učiteľov nedokáže oceniť.

Všetky moje snahy o samostatné bývanie boli márne

Milena Chudá sa na bývanie nesťažuje. Má jednu väčšiu izbu, vlastný záchod a malú kúpeľňu, v chodbe má aj malý kuchynský kútik. Na internáte Strednej odbornej školy Polygrafickej v Bratislave majú učitelia a zamestnanci školy vyhradené celé poschodie.

Už si zvykla, že jej nad hlavou dupocú v izbách študenti, občas v lete počuť z otvorených okien krik. „Cítite tu rozdiel cez víkend a cez školské prázdniny,“ hovorí s úsmevom učiteľka. Na stredoškolských internátoch je prísnejšia disciplína ako na tých vysokoškolských – sú tu vychovávateľky, ktoré dohliadajú na večierky aj na to, či sa študenti učia. Pred desiatou je už na internáte ticho.

Milena Chudá vyštudovala v 80. rokoch strojárstvo, pri práci na diplomovke pracovala s prvými prototypmi počítačov na bratislavskej informatickej fakulte. Ako mladá inžinierka potom pracovala v chemických závodoch v Novákoch, ale ťahalo ju to inam. A tak sa z Prievidze presťahovala do Bratislavy za prácou učiteľky.

V 90. rokoch boli na polygrafickej škole ešte veľké tlačiarne a Chudá ako strojárka študentov učila, ako na nich pracovať. Keď sa grafika presúvala čoraz viac do počítačov, musela sa vzdelávať. Chodila na kurzy, vzdelávania, čítala knihy o Photoshope. dnes učí študentov grafické programy.

Za tridsať rokov odučila stovky detí, z

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Platy

Protesty učiteľov

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie