Denník N

Terapeutka Malíková: Násilníka nespoznáte hneď, začiatok vzťahu zabalí do ružového papiera (+video)

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Existuje množstvo prípadov násilia, kde sa muž fyzicky nedotkne ženy, ale zničí jej osobné veci, ku ktorým mala vzťah, alebo rozbije nábytok. Je to istá forma zastrašovania a vyhrážania sa – nabudúce sa to môže stať tebe, hovorí terapeutka Dáša Malíková z poradenského centra Alej, ktoré pomáha obetiam partnerského násilia.

V rozhovore hovorí aj o tom:

  • aké sú prvotné varovné signály, že je žena vo vzťahu s násilníkom
  • či je možné, aby sa násilník vo vzťahu zmenil
  • či sa dá násilie vo vzťahu ospravedlniť alkoholom alebo „zlým dňom“
  • ako narastajú prípady kyberstalkingu a ktorých žien sa najčastejšie týka
  • ako by sme mohli ženám pomôcť opustiť násilné vzťahy

Keď sme sa dohovárali na rozhovore, hneď ste ma upozornili na to, že je rozdiel medzi domácim násilím a partnerským násilím. Povedzme si teda na úvod, aký je rozdiel medzi domácim a partnerským násilím.

Domáce násilie je medzi osobami, ktoré žijú v spoločnej domácnosti – môže to byť napríklad zo strany vnuka voči starej mame a podobne. Špecifikom partnerského násilia je, že je rodovo podmienené a môže pokračovať aj po ukončení vzťahu a aj u osôb, ktoré nežijú v spoločnej domácnosti. A ženám sa deje preto, že sú ženy.

Slovensko teraz o téme partnerského násilia hovorí viac po medializovaní prípadu modelky a influencerky Ráchel Karnižovej a jej bývalého partnera, speváka Tommyho Kottyho. Ráchel Karnižová zverejnila fotky s modrinami, videá zo zdemolovaného bytu aj správy, v ktorých jej bývalý partner vulgárne nadáva – čo ste si ako prvé pomysleli, keď ste to videli? 

Ako prvé mi napadlo, že to chcelo veľkú odvahu – zverejniť svoj príbeh. Je veľmi náročné pre ženu takéto niečo spraviť. Je to ako skok do prázdna. Keď priznal, že to spravil, tak som si všimla, ako rýchlo prešiel do tvrdenia, že pôjde na liečenie. Snažil sa to posunúť do roviny, že problémom je jeho závislosť. Tretia vec – keď sa ozvala jeho bývalá partnerka, tak sa zistilo, že to robil sériovo. Keby sa obe neozvali, tak by to pokračovalo ďalej.

Je bežné, že keď už je raz muž násilník, tak to nie je iba v jednom vzťahu, ale vo viacerých? 

Veľmi často je to tak, že sú sérioví. Nie je to veľmi pekné, ale ako keby boli ženy v tomto zameniteľné. Nie je podstatné, aké má žena povahové vlastnosti alebo čo robí, násilník takto pokračuje v každom vzťahu – nastaví túto dynamiku. Niekedy to nastúpi rýchlejšie, niekedy pomalšie, ale správa sa tak aj k ostatným partnerkám. Preto je dôležité, aby sa vždy ozvala aspoň jedna a aby o tom ostatné ženy alebo dievčatá vedeli. Ženy, ktoré majú takúto skúsenosť a chcú na to upozorniť nové partnerky, môžu mať pocit, akoby sa pozerali na inú ženu vbiehajúcu do budovy, ktorá o chvíľu vybuchne. Problém je, že nie vždy sú vypočuté.

Nové priateľky reagujú, že je to iba žiarlivá bývalá partnerka, ktorá im závidí terajší vzťah? 

Môže tam byť aj niečo také, ale násilní muži vždy robia všetko pre to, aby znehodnotili a znedôveryhodnili predchádzajúcu partnerku. Prídu so svojou verziou reality, aby žena neverila tomu, čo počuje.

Zachovala sa teda Ráchel správne, keď o násilí vo vzťahu verejne prehovorila na sociálnej sieti?

Nemôžeme od nikoho chcieť, aby zverejňoval svoj príbeh. Môžem len povedať, že klobúk dole, chcelo to obrovskú odvahu. Určite urobila ona a aj predchádzajúca partnerka veľmi veľa pre mladé ženy, ktoré boli v násilných vzťahoch alebo sa v nich stále nachádzajú. Obidvom chcem vyjadriť veľký rešpekt a podporu.

Na svojom Instagrame ukázala Ráchel okrem modrín aj videá zo zdemolovaného bytu. Vo všeobecnosti – ide tiež o partnerské násilie, ak muž ženu nikdy neudrie, ale demoluje nábytok?

Áno, partnerské násilie má mnoho podôb. Existuje množstvo prípadov násilia, kde sa muž ženy ani nedotkol, vôbec nebolo prítomné fyzické násilie, ale zničil jej osobné veci, ku ktorým mala vzťah. Alebo rozbil

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie