Denník N

Vývoj bojov (419. deň): Ruskí vojaci nie sú hlúpi – v čom sa zlepšili a ako to ovplyvňuje boje 

Pohreb ruského vojaka v Krasnoslobodsku vo Volgogradskej oblasti. Foto - AP
Pohreb ruského vojaka v Krasnoslobodsku vo Volgogradskej oblasti. Foto – AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Skostnatený je Putinov režim, ale vojaci sa učia, lebo chcú prežiť.
  • Zelenskyj bol v Avdijivke štyri kilometre od prednej línie, Putin sa k frontu „priblížil“ na 140 kilometrov.
  • Bachmut – zdá sa, že Ukrajinci naozaj Rusov vyhadzujú do vzduchu v stratených budovách.
  • Mapa dňa – kde bol Putin, Bachmut
  • Videá dňa – Zelenského a Putinova cesta za vojakmi; výbuch zamínovanej budovy v Bachmute; dron zasiahne, ale nezničí ruský tank; betónový bunker nie je bezpečné útočisko; stará pani odmieta opustiť Bachmut – reportáž o jednotke, ktorá evakuuje civilistov; nervy z ocele v zasiahnutom aute.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 18. apríla. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Skostnatený je Putinov režim, ale vojaci sa učia, lebo chcú prežiť. Pri posudzovaní schopností ruskej armády bude lepšie oddeľovať od seba skostnatenosť, skorumpovanosť a neschopnosť Putinovho režimu a schopnosť bežných vojakov i mnohých dôstojníkov učiť sa. Pretože kým to prvé je nespochybniteľné a pomáha Ukrajine čeliť invázii, to druhé sa reálne deje a podcenenie schopnosti Rusov učiť sa by bolo nebezpečné.

Ruská armáda sa poučila už niekoľkokrát na strategickej a operačnej úrovni. Prvýkrát, keď uznala, že nemá schopnosti na vedenie komplikovaných manévrových operácií a nedokáže obsadiť Kyjiv. Výsledkom bol ústup zo severnej Ukrajiny. Výsledkom schopnosti poučiť sa bol aj kontrolovaný a riadený ústup z Chersonu. Napokon, je ním aj intenzívne budovanie obranných pozícií na okupovaných územiach.

Z tohto výpočtu by sa mohlo zdať, že ruská armáda sa dokáže poučiť, len keď ustupuje alebo sa bráni. Je to však komplikovanejšie.

O postrehoch penzionovaného austrálskeho generála Micka Ryana sme už písali viackrát. Tentoraz sa venoval ruskému učeniu na taktickej úrovni. To znamená priamo na bojisku v prvej línii. Práve tam sa rozhodne o osude očakávanej ukrajinskej ofenzívy.

„V rozpore so stereotypmi o hlúpych Rusoch, ktoré sa rozvinuli počas vojny na Ukrajine, preukázali v niektorých oblastiach schopnosť učiť sa a prispôsobovať,“ píše Ryan vo svojom texte, v ktorom podotýka, že uznanie tohto faktu nie je prejavom obdivu k ruskej armáde, ale podmienkou, aby sa Ukrajinci dokázali dobre pripraviť na nastávajúce boje bez podcenenia nepriateľa.

Prvé zlepšenie Rusi podľa Ryana dosiahli v bojoch na krátku vzdialenosť.

„Na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie