Denník N

Réway: Rešpektujem, že ma nenominovali, ale mrzí ma spôsob, ako to podali. Ponuky z KHL som hneď odmietol

Martin Réway v drese Spišskej Novej Vsi. FOTO TASR - Veronika Mihaliková
Martin Réway v drese Spišskej Novej Vsi. FOTO TASR – Veronika Mihaliková

Hoci v týchto dňoch vrcholí extraligové finále medzi Košicami a Zvolenom, v slovenskom hokeji momentálne asi najviac rezonuje meno Martina Réwaya, ktorý sezónu dohral v Spišskej Novej Vsi.

Kreatívny útočník prežil vydarený záver základnej časti aj následné play-off, v ktorom Spišská Nová Ves s jeho výrazným prispením získala historický bronz. Aj preto sa medzi fanúšikmi začalo hovoriť o tom, či by po siedmich rokoch nemohol znova dostať šancu v reprezentácii, ktorá sa chystá na májové majstrovstvá sveta v Rige.

Z národného tímu však prišlo vyjadrenie, že do prípravy na šampionát ho nebudú volať, čo diskusie ešte zintenzívnilo. „Každý reprezentant je nositeľom nejakého kódexu, je vzorom pre mládež. Tým som povedal všetko,“ uviedol Peter Frühauf, asistent Craiga Ramsayho.

„V kútiku duše som dúfal, že sa dostanem aspoň do prípravy. Bohužiaľ, dopadlo to takto, ale rešpektujem rozhodnutie trénerov a manažérov. Mrzí ma iba spôsob, akým to podali,“ vysvetľuje Martin Réway v rozhovore.

V rozhovore sa dočítate:

  • či si trúfal na reprezentáciu;
  • ako reagoval na vysvetlenie, prečo ho nepozvali;
  • ako vníma nevyrovnanosť svojich výkonov;
  • z čoho dostal pred play-off strach;
  • či vo finále favorizuje Košice alebo Zvolen;
  • či bude pokračovať v Spišskej Novej Vsi.

Prebolelo vás už semifinálové vyradenie v siedmom zápase so Zvolenom?

Pocity sú teraz už pozitívne, hoci hneď po vypadnutí bolo ťažké sa cez to prehrýzť. Kabína v Spišskej ma veľmi dobre prijala a má veľkú zásluhu na tom, že sme to dotiahli až tak ďaleko. Tím celkovo skvele makal, som na mužstvo nesmierne hrdý, lebo spravilo veľké množstvo roboty na ľade aj mimo neho. To, čo sme dosiahli, je len obraz toho, ako ten tím vynikajúco fungoval.

V 26 stretnutiach vrátane play-off ste dosiahli priemer takmer bod na zápas (8+17). Individuálne aj tímovo to bol vydarený záver ročníka a hokejová verejnosť aj preto vo veľkom rieši otázku, či vás mali alebo nemali pozvať do reprezentácie. Vy osobne ste sa na to cítili?

Ťažko to hodnotiť, lebo som to nemal vo svojich rukách. Mohol som ovplyvniť akurát to, čo sa deje na ľade. V minulosti som bol povolaný, aj keď som nehral tak dobre ako teraz v Spišskej.

Z toho mi vychádza, že ste teraz chceli reprezentovať.

Reprezentovať pre mňa vždy bola česť. V kútiku duše som dúfal, že sa dostanem aspoň do prípravy. Bohužiaľ, dopadlo to takto, ale rešpektujem rozhodnutie trénerov a manažérov. Mrzí ma iba spôsob, akým to podali.

Asistent trénera Peter Frühauf povedal: „Každý reprezentant je nositeľom nejakého kódexu, je vzorom pre mládež. Tým som povedal všetko.“ Predpokladám, že narážal na vaše nehokejové problémy z minulosti. Ako ste si to vysvetlili vy?

Spôsob, akým sa to podalo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Hokejová extraliga

MS v hokeji

  • finále: Kanada - Nemecko 5:2
  • Slovensko skončilo na 9. mieste

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie