Vývoj bojov (420. deň): Sledujeme kombináciu prvej a druhej svetovej vojny, hovorí šéf švédskej zbrojovky

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
- Šéf zbrojovky BAE Systems Hägglunds hovorí o tom, či boje na Ukrajine priniesli niečo prekvapujúce pre výrobcov obrnenej techniky.
- Preškolenie ukrajinských posádok na bojové vozidlá CV-90 by nemuselo byť zložité.
- Ruská FSB robí rozsiahle razie, dôvodom je únik citlivých informácií, ktoré sa dostali k Ukrajincom.
- Video dňa – máte nudnú prácu? Pridajte sa k okupantom na Ukrajine.
Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za stredu 19. apríla. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.
V tieni Leopardov. Jedným z najviac sledovaných momentov nadchádzajúcich mesiacov by malo byť masívnejšie nasadenie tankov Leopard 2 proti ruskej technike. Trochu bokom pozornosti zostáva ďalšia obrnená technika, ktorú západné štáty Ukrajine sľúbili. Medzi ne patria aj pásové bojové vozidlá CV-90, ktorých dodávku v januári sľúbila švédska vláda.
Malo by ísť o 50 kusov v staršej verzii, ktorá pochádza z polovice deväťdesiatych rokov. Neoficiálne sa hovorí, že by sa k Švédsku mohol pridať ešte niektorý z ďalších štátov, ktorý má vozidlá vo výzbroji.
Tento diel Vývoja bojov bude vychádzať z rozhovoru s Tommym Gustafssonom-Raskom, generálnym riaditeľom firmy BAE Systems Hägglunds, ktorá tieto transportéry vyrába.
Denník N sa sa ním rozprával o jeho pohľade na aktuálny priebeh bojov.
Vozidlá CV-90 pritom nie sú témou len pre Ukrajinu, ale aj pre Slovensko či Českú republiku, ktoré si tiež vybrali tieto transportéry – Slovensko si objednalo 152 kusov, Česko si plánuje objednať viac než 200 kusov. Pôjde však o výrazne pokročilejšiu verziu, než akú by mala dostať ukrajinská armáda.
„Staršia verzia vozidla CV-90 (sľúbená Ukrajine – pozn. red.) ešte nemá také silné pancierovanie, nemá ani také pokročilé senzory alebo systémy vlastnej ochrany,“ hovorí Gustafsson-Rask.
Systémami vlastnej ochrany sa myslia napríklad zariadenia na vystreľovanie „antirakiet“, ktoré by mali zničiť letiacu nepriateľskú strelu. Slovenské verzie CV-90 by takouto technológiou mali disponovať.
Ako zbrojári vidia boje. Jedna z najčastejších otázok, ktorú dnes zbrojári dostávajú, znie: Čo ich naučila vojna na Ukrajine? Ukázala nejaký nový smer, ako by mali vojenskú techniku vylepšiť?