Denník N

Ruská armáda si osvojuje myslenie tajnej služby, autori jej tajných projektov sú aj v Európe

Ruskí vojaci v Chersone v máji. Foto - TASR/AP
Ruskí vojaci v Chersone v máji. Foto – TASR/AP

Programátori ruských IT firiem napojených na režim a pracujúci preň sa zúčastňovali na konferenciách po celom svete. Niektorí z nich opustili Rusko a našli si prácu v medzinárodných spoločnostiach, ako sú Siemens a Amazon.

Autor je investigatívny novinár, spoluautor kníh o histórii a činnosti FSB, spoluzakladateľ a redaktor portálu Agentura.ru

Konzorcium medzinárodných médií zverejnilo rozsiahle vyšetrovanie ruských kybernetických kapacít na základe uniknutých súborov VTC Vulcan. Vyšetrovanie trvalo niekoľko mesiacov a my sme pomohli mníchovskému investigatívnemu tímu Paper Trail Media a denníku The Guardian zorientovať sa v tomto obrovskom súbore údajov.

VTC (vedecko-technické centrum) Vulkan je moskovská spoločnosť, ktorá sa zaoberá informačnou bezpečnosťou. Je dodávateľom pre ruskú armádu, FSB a SVR (zahraničná rozviedka – pozn. prekl.).

Zo spisov (ktoré sú známe ako spisy Vulkan) vyplýva, ako skupina popredných ruských IT inžinierov roky pracovala na základe zmlúv s ruskou vojenskou rozviedkou a FSB. Vyšetrovanie trvalo niekoľko mesiacov.

Akty Vulkan odkrývajú nový priestor spolupráce medzi ruskou armádou a spravodajskými službami. A takisto ukazujú, o koľko agresívnejšími sa stali Putinove bezpečnostné zložky.

Z historického hľadiska medzi armádou a tajnými službami nikdy neexistovala veľká láska. Armáda nikdy nezabudla na stalinské čistky a od nástupu Putina k moci si FSB zachovala a dokonca zvýšila svoje kontrolné právomoci nad armádou. Nikto nemá rád, keď mu ktosi dýcha na krk.

Ruská armáda a kontrarozviedka sa nielenže nemali rady, ale na svet sa pozerali odlišnou optikou. Putinova éra so sebou priniesla nové pravidlá a novú mentalitu.

Vezmite si projekt na vytvorenie hardvérového a softvérového komplexu Amezit od VTC Vulkan. Spoločnosť Vulkan získala zákazku na vývoj Amezitu od Rostovského vedeckého inštitútu RNIIRS, jedného z mála ruských výskumných centier, ktoré priamo vlastní Federálna bezpečnostná služba. „Amezit vyvinuli ako nástroj, ktorý by operátorovi umožnil prevziať kontrolu nad všetkými typmi komunikácie v jednom regióne – od mobilných sietí až po sociálne siete – a v prípade potreby by mohol tento región izolovať od vonkajšieho sveta.“

Stručne povedané, cieľom Amezitu je úplná kontrola informácií; nielen prostredníctvom cenzúry, ale aj prostredníctvom vytvárania želaného obrazu o svete. Časť projektu je určená na šírenie dezinformácií v sociálnych médiách.

Znie to ako opis nástrojov FSB, ktorá vždy považovala slobodu informácií za priamu hrozbu pre stabilitu režimu. Amezit však nebol určený na použitie FSB. Rostovský inštitút pôsobil ako zásterka pre ruskú armádu. Práve armáda si objednala vývoj systému

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie