Denník N

Štyri mesiace sme žili v lesoch v zemľankách. Na to sa nedá zabudnúť, hovorí Pavlo z ukrajinskej skupiny Zapaska

Foto - W Production
Foto – W Production

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ukrajinskí hudobníci Jana Špačinská a Pavlo Nečytajlo pred desiatimi rokmi spojili časť svojho životného príbehu so Slovenskom. Vo vydavateľstve Slnko Records im vyšli dva albumy, jeho zakladateľov považujú za svojich druhých rodičov a v lete opäť vystúpia na festivale Pohoda.

Zoznámili sa na pesničkárskom festivale, potom vytvorili medzinárodne známe duo Zapaska a založili si rodinu v meste Kamianec-Podiľskyj. V rozhovore s hudobníčkou a vydavateľkou Janou Lokšenincovou rozprávajú o období od anexie Krymu, Majdane aj o viac ako rok trvajúcej ruskej agresii. Priložený podcast je zámerne ponechaný v ukrajinčine.

 

Shina: V roku 2013 našej kapele Longital prišiel návrh, aby sme išli hrať na Ukrajinu. Trochu sme sa tomu bránili, ale nakoniec sa nám vďaka dobrým ľuďom podarilo aj s českou skupinou Dva spraviť krásnu šnúru, na ktorej sme sa všetci stretli. S vami sme hrali v Kyjive, Kamianci a ešte niekde inde?  

J: Zdá sa mi, že to bolo v Ľvive.

Pre nás to bola zásadná udalosť v hudobnom živote a vlastne naše posledné dlhé turné v zahraničí. Boli sme na Ukrajine počas celého mája, na Kryme celý august a v septembri na dvoch festivaloch. Potom sme pricestovali domov a na Ukrajine sa začali diať veci. 

J: Odvtedy sa Krym aj pre nás stal nedostupným. Je super, že ste sa tam dostali tesne pred okupáciou a stihli tam stráviť nejaký čas.

Bola to posledná sezóna, keď sa to dalo. Všetko sa zmenilo. Ako ste prežívali Majdan a všetky súvisiace zmeny?

J: Majdan bol revolúciou ľudskej dôstojnosti. Spomínam si, že sme v tom čase boli v zahraničí. Práve sme hrali koncerty v Poľsku a veľmi sme podporovali to, čo sa dialo na Majdane. Okolo tejto udalosti je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Vojna na Ukrajine

Kultúra

Teraz najčítanejšie