Denník N

Koniec šetrenia, obavy v Európe. Grécke voľby jasne vyhrala Syriza

Prívrženci Syrizy oslavujú. Foto - AP
Prívrženci Syrizy oslavujú. Foto – AP

Radikálne ľavicové hnutie chce skončiť so šetrením a odpustiť časť dlhu. Do vlády si potrebuje nájsť partnera.

Grécke šetrenie je na konci. Historické víťazstvo pre radikálnu ľavicu v Grécku, obavy v Európe.

Aj takto reagovali západné médiá na prvé výsledky nedeľných parlamentných volieb v Grécku. Strana Syriza, ktorá má v programe odpis časti gréckeho dlhu a chce zvrátiť mnohé úsporné opatrenia zavedené v posledných rokoch, ich jednoznačne vyhrala.

Po sčítaní 99,8 percenta hlasov má podporu vyše 36 percent Grékov, druhá Nová demokracia dosiahla 28.

Syriza tak má v parlamente 149 kresiel, na väčšinu jej chýbajú dva mandáty.

 

Historické víťazstvo

„Nádej vyhrala,“ napísala Syriza na Twitteri. Premiér Samaras z Novej demokracie priznal porážku.

Čo víťazstvo Syrizy znamená pre Grécko a pre Európu? Kľúčom k programu strany je odpustenie časti 320-miliardového dlhu Grécka. V percentách HDP (175 percent) je to tretí najvyšší dlh na svete.

Asi 60 percent (240 miliárd eur) z neho vlastnia (alebo ručia) veritelia ako členské krajiny Európskej únie, Medzinárodný menový fond či Európska centrálna banka. Slovensko vlastní alebo ručí za časť gréckeho dlhu vo výške 1,72 miliardy eur.

Západní politici zmeny v gréckom dlhu doteraz aspoň na verejnosti odmietali. „Grécko bude aj naďalej potrebovať pomoc a dostane ju len vtedy, keď bude ctiť zmluvy s veriteľmi,“ reagoval na voľby šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann.

„Syriza v Grécku vyhrala voľby sľubovaním, že daňovníci v ostatných krajinách eurozóny im budú platiť ešte viac,“ napísal na Twitteri švédsky exminister zahraničia Carl Bildt.

Program za 11,5 miliardy

Syriza má úplne iné priority, ako pokračovať v šetrení. Podľa AFP chce zvýšiť minimálnu mzdu zo súčasných 580 eur na 751 eur. Dôchodcom, ktorých penzia je menšia ako 700 eur, obnovia 13. dôchodok.

Prvé dva zákony, ktoré majú riešiť „humanitárnu krízu v krajine“, má Syriza podľa Spiegelu už pripravené. Chce dotovať elektrinu chudobným asi 300-tisícom domácnostiam a chce zabrániť, aby ľudia bez peňazí prichádzali o domy a byty.

Celkovo má sociálny program Syrizy stáť v strednodobom horizonte 11,5 miliardy eur. Zaplatiť by ho mali práve tým, že budú platiť menej za svoje dlhy. Ak sa nerátajú splátky za dlh, krajina hospodári už teraz s prebytkom.

Grécke voľby
Čo chce Syriza a čo jej dovolia. Otázky a odpovede.
Prečo som volil Syrizu. Príbeh gréckej rodiny.
Ako kríza zasiahla Grécko. Osem grafov a porovnanie so Slovenskom.
V krajine majú oligarchovia stále veľký vplyv.
Ekonómovia veria, že Gréci v eurozóne zostanú, aj keď voľby vyhrá Syriza.

Ako však píše nemecký magazín Der Spiegel, stále nie je isté, že Syriza bude Grécku vládnuť a jej líder Alexis Tsipras bude premiérom. Keďže strana nemá 151 kresiel, bude si musieť získať menšieho koaličného partnera.

Je otázne, kto to bude. Syriza odmietla doterajšie vládne strany Nová demokracia aj PASOK. Komunisti sú zasa proti zotrvaniu v eurozóne, čo Syriza podporuje. Program odmietania úsporných opatrení podporovala konzervatívna strana Nezávislí Gréci, ktorá sa spomína ako najpravdepodobnejší, no nie istý koaličný partner.

Analytici však nevylučujú ani vytvorenie menšinového kabinetu pod vedením Tsiprasa.

Šéf Syrizy Tsipras. Foto - AP
Šéf Syrizy Tsipras. Foto – AP

Tri dni na rozhovory

Na nájdenie si spojenca má Syriza tri dni, parlament sa musí zísť už 5. februára. Ak sa tak nestane, prezident vyhlási nové voľby. Niečo podobné sa zopakovalo v roku 2012, keď sa voľby uskutočnili v máji aj v júni. Syriza v tých druhých získala ďalších 600-tisíc voličov.

Aj v nedeľných voľbách dokázala pritiahnuť mnohých voličov, ktorí v minulosti volili iné strany. „Mám 66 rokov, celý svoj život som volila Novú demokraciu, podobne ako moja matka a otec,“ povedala predavačka na dôchodku Sophia Tzeorgouová pre Guardian.

„Teraz ja, môj manžel a obe dcéry, všetci podporujeme Syrizu. Nie je iná cesta. Tí, čo nad nami mali moc, musia ísť. Všetko nám vzali, už nám nič nezostalo,“ povedala. Ako dodala, škrty, zvyšovanie daní a znižovanie benefitov znížilo príjem ich domácnosti o 1000 eur.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie