Denník N

Zeman mi šestnásťkrát povedal, že nechce byť prezidentom, spomína jeho rival Špidla

Foto - Ludvík Hradilek/Deník N
Foto – Ludvík Hradilek/Deník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vladimír Špidla bol veľkým politickým rivalom Miloša Zemana. Práve on mu prekazil plány stať sa prezidentom už v roku 2003 a Zeman tak odišiel na desať rokov do penzie na Vysočinu.

Špidla vo veľkom rozhovore opisuje Zemanovu politickú éru od 90. rokov. Vraví aj to, kedy sa s Milošom Zemanom zoznámil, opisuje, akú rolu v ČSSD Zeman zohrával v 90. rokoch, a vysvetľuje, prečo nechcel, aby sa už v roku 2003 stal prezidentom, aj ako sa mu to o desať rokov podarilo.

Dokážete si vybaviť prvé stretnutie s Milošom Zemanom?

Bolo to niekde v južných Čechách, v časoch volebnej kampane ešte do Federálneho zhromaždenia a Českej národnej rady. Povedal by som, že to bola kampaň v roku 1992.

Ja som bol totiž predsedom krajskej organizácie v južných Čechách, pripravovali sme kandidátku a dospeli sme k názoru, že potrebujeme nejaké výraznejšie osobnosti, než sme boli sami. Jednou z nich bol Zdeněk Jičínský, ten bol do Federálneho zhromaždenia. A do Českej národnej rady sme navrhli Miloša Zemana. Toho nám vtedy odporučil sociálny demokrat Václav Svoboda. Nakoniec sme dali na jeho návrh a Zemana sme na našu kandidátku zaradili.

Miloš Zeman v rámci sociálnej demokracie stúpal rýchlo nahor, čo sa prejavilo na hradeckom sneme v roku 1993, kde sa stal predsedom strany. Ako si na snem spomínate? Vyslúžil si Zeman funkciu predovšetkým svojím prejavom, v ktorom tvrdil, ako pôjde vláde „po krku“?

Ale čoby, prejav rozhodne nerozhodol. Víťazstvo na sneme sa nafukuje, rovnako ako význam Zemanovho prejavu. Miloš rozhodne neprišiel ako Caesar a nezvíťazil. Bol vtedy zvolený asi na piaty alebo šiesty pokus, a to po zákulisných rokovaniach s množstvom čiastkových dohôd.

Tie rokovania prebiehali už dlho pred snemom a na sneme pokračovali. Jeho zvolenie bolo tesné a rozhodli o tom predovšetkým mladí sociálni demokrati na čele so Stanislavom Grossom. Bolo to veľmi zložité a tesné. Nie je pravda, že mal skvelý prejav a všetci mu padli k nohám.

Aj vy ste mu vtedy dali svoj hlas. Boli ste presvedčený, že vytiahne sociálnu demokraciu nahor?

Vychádza to z nášho vzťahu so Zemanom, ktorý sa datuje do roku 1992. Vtedy sme ho dali na kandidátku, pretože sme vedeli, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Miloš Zeman

Rozhovory

Svet

Teraz najčítanejšie