Odpustiť neznamená nechcieť spravodlivosť. Čo o odpúšťaní tvrdí veda a prečo nám prospieva

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Píše Tara Parkerová-Popeová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.
Psychológ Everett Worthington si na začiatku svojej kariéry manželského poradcu všimol, že veľa párov sa hnevalo pre urážky, podceňovanie a krivdy. Uvedomil si, že pokrok dosiahnu len vtedy, keď si odpustia.
Tieto zistenia Worthingtona podnietili, aby sa vydal na desaťročia dlhú akademickú cestu výskumu odpustenia.
O akte odpustenia často hovoria náboženské komunity, no Worthington zistil, že aj sekulárny prístup k odpusteniu môže byť užitočnou stratégiou v rámci zlepšovania zdravia. Spolu so svojimi kolegami nedávno dokončili štúdiu vykonanú v piatich krajinách, ktorá ukazuje, že keď sa učíme, praktizujeme a dosahujeme odpúšťanie, výsledkom je lepšia duševná a celková pohoda.
„Odpustenie môže zmeniť dynamiku vzťahov a zabrániť mnohým nesmierne nákladným veciam, ktoré sa môžu udiať v spoločnosti,“ hovorí Worthington, emeritný profesor na Virgínskej commonwealthskej univerzite. „Každý deň zažívame nejaké nespravodlivosti. Ľudia nemusia odpúšťať – je to voľba, ktorú ľudia môžu, ale nemusia urobiť.“
Nižší tlak aj menšia úzkosť
Worthington vyvinul pracovné zošity, cvičenia a výzvy, ktoré ľuďom umožňujú skúmať pocity hnevu a odporu a učia účastníkov zbaviť sa týchto pocitov.
Najnovšia verzia, ktorú si môžete bezplatne stiahnuť v piatich jazykoch, sľubuje, že sa za približne dve hodiny môžete stať