Denník N

Maďarská novinárka: Slovenská žurnalistika je veľmi názorová, ale viete lepšie spolupracovať

Veronika Munk. Foto - Orsi Ajpek / Telex
Veronika Munk. Foto – Orsi Ajpek / Telex

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Veronika Munk je jednou z najvplyvnejších novinárok v Maďarsku. V roku 2020 bola zástupkyňou šéfredaktora najväčšieho maďarského spravodajského portálu Index a viedla skupinu redaktorov, ktorí ho na protest proti politickému nátlaku opustili a založili nezávislý web Telex. Z Telexu teraz odchádza, od júna bude pracovať pre Denník N ako riaditeľka pre inovácie a nové trhy.

Posledná populárna fotka z Maďarska, ktorá preletela slovenskými médiami, bol maďarský minister zahraničia prednášajúci prejav pred mapou Veľkého Maďarska. Niektorých ľudí na Slovensku takéto obrázky vždy rozčúlia, iných pobavia. Čo by mala byť správna reakcia, nakoľko nás niečo také má alebo nemá znepokojovať?

Nemyslím, že maďarská vláda má nejaký zámer rozširovať sa cez hranice, ale chápem, prečo ľudí za hranicami uráža, keď vidia symboly veľkého Maďarska. Tieto symboly sú však pre časť maďarských politikov a podporovateľov vlády dôležité. Môžem povedať, že o tejto udalosti sa hovorilo aj v Maďarsku: že je to dosť čudné, že minister rozpráva o konci rusko-ukrajinskej vojny a stojí pritom pred touto mapou. Je to veľmi nešťastná symbolika, ale nepripisovala by som tomu obrovský význam.

Ako takéto niečo pokrývajú maďarské médiá?

Ako vo všetkom, maďarské médiá aj tu sú extrémne rozdelené. Provládne médiá symboliku ani nespomenú, budú písať len o obsahu prejavu a šíriť, čo chcel minister povedať. Nezávislé médiá, ktoré tu stále existujú – aj keď už len online –, budú reagovať približne tak ako vy: že je to buď smiešne, alebo že je to nešťastné a urážlivé.

Pre Slovákov je možno ťažké čítať túto situáciu, lebo aj keď máme ako národ veľa chýb, aspoň si nemyslíme, že máme veľkú a slávnu históriu a patrí nám nejaké väčšie miesto vo svete, než aké máme. Čiže snažím sa porozumieť, aký je dôvod, prečo po sto rokoch v Maďarsku toto stále funguje.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Viktor Orbán

Svet

Teraz najčítanejšie