Denník N

Orbánov futbalový projekt s Dunajskou Stredou funguje, lebo slovenské vlády zanedbali juh

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Futbalový Slovan získal štyri majstrovské tituly po sebe, ale v tejto sezóne je záver ligy mimoriadne napínavý. Tri kolá pred koncom Bratislavčania vedú o dva body pred DAC Dunajská Streda.

Súperi sa stretnú v nedeľu 7. mája v MOL aréne, a hoci by sme zápas mohli označiť ako súboj o titul, v hre bude ďalších šesť bodov.

Pred sezónou sa o DAC v súvislosti s titulom veľa nehovorilo, ale tréner Adrián Guľa vybudoval silný tím, ktorý predvádza atraktívny futbal.

Tvárou ambiciózneho klubu však nie je len Guľa, za jeho vzostupom stojí majiteľ Oszkár Világi, ktorý ma blízko k Viktorovi Orbánovi.

Maďarský premiér miluje futbal, bol na otvorení nového štadióna DAC aj modernej futbalovej akadémie. Pri oboch projektoch zároveň výrazne pomohli maďarské štátne peniaze, čo ideálne zapadá do politiky veľkého Maďarska.

Orbána tak časť spoločnosti vníma ako nového mesiáša v Karpatskej kotline – ako štedrého politického lídra, ktorý pomáha zanedbaným južným regiónom.

„Nechce byť populárny iba doma, chce osloviť Slovákov či Rumunov. Je to manifestácia moci, ktorú si Orbán buduje v Karpatskej kotline,“ hovoria reportér Napunku Márk Finta a editor Denníka N Michal Červený.

Dočítate sa:

  • kto je Oszkár Világi;
  • kto financoval štadión a akadémiu DAC;
  • že maďarské peniaze sú často netransparentné;
  • prečo bol Orbán na otvorení akadémie;
  • ako Orbán miluje futbal;
  • ako slovenské vlády zanedbali juh.

Povedzme, že by Dunajská Streda získala titul. Ako by to ľudia v tomto regióne vnímali? 

Finta: Boli by rôzne naratívy. Ľudia, ktorí sú fanúšikmi DAC, by sa určite tešili a niektorí z nich by sa víťazstvo snažili vykresliť ako víťazstvo Felvidéku nad Slovenskom. DAC je klub, ktorý Maďarom na Slovensku tvorí identitu, ale nemyslím si, že by to väčšina priaznivcov považovala za víťazstvo Maďarska nad Slovenskom.

Majiteľom DAC je od roku 2014 Világi, ktorý klub kúpil po tom, čo ho ohrozila stávkarská kauza a nakopené dlhy. Vybudoval modernejší a väčší štadión pre 13-tisíc ľudí aj akadémiu pre mladých hráčov z južného Slovenska. Kto to je?

Finta: Je to rodák z Dunajskej Stredy, prežil v nej celý život. Zároveň je známy na maďarskej aj slovenskej politickej scéne. Objavil sa po roku 1989, čiže po Nežnej revolúcii ako mladý advokát pri strane Nezávislá maďarská iniciatíva.

Neskôr sa dokonca vypracoval až na poslanca federálneho parlamentu Československa a v nasledujúcom desaťročí sa stal jedným z najvplyvnejších mužov s biznisovým pozadím v rámci maďarskej politiky na Slovensku.

Má dnes Világi blízko k Orbánovi? 

Finta: S aktívnou politikou potom skončil, ostal v pozadí. Vybudoval si však dobré kontakty s niektorými vplyvnými politikmi, napríklad s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, s ktorým sa stretáva. Začal úspešne podnikať v potravinárstve či agrosektore a stal sa aj generálnym riaditeľom Slovnaftu. Postupne sa teda ocitol na podnikateľskom vrchole na Slovensku.

Nový štadión DAC má názov MOL aréna, mládežnícka akadémia je MOL Football Academy. Čo je MOL?

Finta: Ide o bývalý štátny podnik v Maďarsku, ktorý obchoduje s palivami a olejom. Už síce nepatrí štátu, ale ten v ňom má stále istý vplyv vďaka rôznym organizáciám a nadáciám.

MOL je zároveň najväčším a najvplyvnejším maďarským podnikom a Slovnaft je od roku 2000 jeho dcérskou spoločnosťou. V súčasnosti už má MOL v Slovnafte 100-percentný podiel.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V roku 2018 bol Orbán pri tom, keď Világi slávnostne otvoril futbalovú akadémiu v Dunajskej Strede. Prečo by Orbán chodil na otvorenie akadémie na slovenskom území?

Finta: Má to viac dôvodov. Maďarské vládne organizácie a nadácie dali veľmi veľa peňazí na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Športové podcasty Denníka N

Viktor Orbán

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie