Denník N

Ako sa mohlo stať to, čo sa v roku 2016 stane?

V záplave udalostí nie sme schopní rozoznať, ktorá z nich sa stane kľúčovou pre budúcnosť.

Autor je editorom týždenníka Respekt,
člen redakčnej rady Denníka N

Spoznať minulosť je rovnako horké ako nepoznať budúcnosť, pretože oneskorené poznanie nás usvedčuje z neschopnosti včas rozoznať budúcu hrozbu. Dnes napríklad vieme, že jednou z hlavných príčin toho, že sa davy utečencov vlani vydali z táborov v Libanone a Turecku do Európy, bolo zoškrtanie humanitárnej pomoci týmto ľuďom zo strany USA a Európskej únie v roku 2014. Túto trpkú súvislosť priznala vlani v septembri aj šéfka európskej diplomacie Federica Morgheriniová.

Vrátil som sa pomocou Googlu do polovice decembra 2014, keď OSN zúfalo zakričala o pomoc. Našiel som desiatky reportáží z týchto táborov, ktoré niekoľko dní plnili svetové médiá. Boli o deťoch, ktoré v táboroch umierali od hladu, o zúfalých matkách, ktoré ich nedokázali nakŕmiť, pretože prídely potravy boli znížené na polovicu.

Prečo som tieto reportáže nečítal vtedy? Zrejme preto, že som čítal iné – o ľuďoch umierajúcich v bojoch na východe Ukrajiny – a nemal som silu plniť svoj mozog ďalším utrpením ľudí, ktorí ma vlastne veľmi nezaujímali. No aj keby som ich čítal, pochybujem, že by som okrem rozhorčenia nad cynizmom Európy a Ameriky bol býval schopný racionálneho odhadu, aký následok budú tieto škrty mať. A čo je horšie, aj keby som sa k tomuto odhadu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Teraz najčítanejšie