Denník N

Parížske močiare by mohli byť mekkou ekoturizmu, no stále je otázne, či sa vôbec zachránia

Parížske močiare. Foto - Napunk/Krisztián Kacsinecz
Parížske močiare. Foto – Napunk/Krisztián Kacsinecz

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Parížske močiare sú najväčšou trstinovou plochou na území Slovenska. V súvislosti s ich vznikom sa na stránke slovenskej Wikipédie mylne uvádza, že boli vytvorené umelo. V skutočnosti ide o prírodný výtvor tunajších rašelinových a močiarnych biotopov, len počas storočí sa v dôsledku rozličných zásahov značne menilo ich množstvo vody.

Na Wikipédii sa nachádza aj informácia bez zdroja, podľa ktorej istý gróf Pálffy priviedol v roku 1800 inžiniera z Paríža, ktorého poveril, aby na hraniciach obcí Gbelce a Nová Vieska vytvoril umelé jazero (močiar). Údajne odtiaľto pochádza názov močiara, ako aj tunajšej rieky, ktorá sa vlieva do Hrona.

V správe z roku 1839, o ktorej sa píše v jednom sprievodcovi, sa zároveň uvádza, že gróf Pálffy v skutočnosti financoval odvodnenie močiara. Umelé koryto, ktoré bolo k tomu potrebné, vytvorili na základe plánov istého (francúzskeho?) inžiniera v rokoch 1819 až 1826. Miesto plochy, ktorá bola odvodnená, zaujali lúky a pasienky.

Vzdúvadlo pri Gbelciach slúžiace na reguláciu prietoku rieky Paríž. Foto – Napunk/Krisztián Kacsinecz

Počas uplynulých dvoch storočí bola aj rieka Paríž viackrát regulovaná. V minulom storočí tu navŕšili protipovodňový breh a bol vybudovaný aj bočný kanál na odvádzanie nadbytočnej vody. Dnes tu už, samozrejme, nie je veľa vody, problémom je skôr jej nedostatok.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie