Denník N

Posila SaS Szalay: Chcem byť minister zdravotníctva, mám na to (+ video)

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po organizovaní očkovania, pomoci odídencom z Ukrajiny a po riadení odboru zdravotníctva na bratislavskej župe mám istú mieru sebavedomia a myslím si, že už sa môžem o takúto funkciu uchádzať, vraví nová posila SaS a jej tieňový minister zdravotníctva Tomáš Szalay.

V rozhovore hovorí aj o tom:

  • aké miesto na kandidátke SaS dostane;
  • prečo chce byť ministrom zdravotníctva on a nie Jana Bittó Cigániková;
  • prečo Michal Palkovič riadi ministerstvo zdravotníctva lepšie ako Vladimír Lengvarský;
  • ako vysvetľuje svoje prepojenie na finančnú skupinu Penta.

Máte titul MUDr., ste hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja. Pôsobili ste niekedy ako lekár s vlastnými pacientmi?

Odpoviem nie, hoci pri očkovaní som bol jedným z očkujúcich lekárov, ktorí zaočkovali niekoľko státisícov pacientov.

Aká medicína vás bavila?

Keď som končil medicínu v roku 1996, mal som zoznam, čo by sa mi asi tak páčilo. Medzi prvými priečkami bola psychiatria, tá sa mi zdala zaujímavá. Potom internistické odbory, nižšie v mojom rebríčku boli chirurgické odbory. Paradoxne, keď som v roku 1996 nastupoval do začínajúcej TV Markíza ako začínajúci redaktor, urobili nám tam veľké psychologické cvičenie a testovanie osobnosti, schopností a zručností – keď sme to celé absolvovali, prišiel za mnou šéf psychologického centra a hovorí mi: „Pán Szalay, načo idete do televízie? Z vás by bol výborný chirurg.“ Vtedy som si hovoril že preboha, len to nie.

Kedy ste si prvýkrát uvedomili, že chcete ísť do politiky?

Lákanie politických svetiel tu, samozrejme, je od chvíle, keď som pracoval s Rudolfom Zajacom v rokoch 2002 až 2004 na reforme zdravotníctva. Zároveň mi bolo úplne zrejmé, že na to nemám zatiaľ zručnosti, skúsenosti, vedomosti… Dvadsať rokov som si teda túto základňu budoval. Posledné tri roky, odkedy som riaditeľom odboru zdravotníctva na bratislavskej župe, som sa dostal k exekutívnej činnosti, kde som mal šancu si možno potvrdiť svoje manažérske zručnosti a schopnosti riadiť, niečo vymyslieť a dotiahnuť do konca. Až táto skúsenosť mi dala takú mieru sebavedomia, že si myslím, že som už dospel a už by som sa mohol o takúto funkciu uchádzať.

Len toto vás presvedčilo alebo to bol aj bratislavský župan Juraj Droba?

Samozrejme, to sa nedá úplne oddeliť. Richard Sulík ma takisto v minulosti mnohokrát oslovil, či nechcem prísť do SaS robiť zdravotníctvo – vtedy som mu hovoril, že ešte nie som zrelý. Aj keby mi to teraz Juraj Droba povedal a nemal by som skúsenosť či už s očkovacím štadiónom, so starostlivosťou o ukrajinských odídencov, alebo s plošným testovaním, tak by som povedal nie. Až reálna exekutívna skúsenosť ma presvedčila.

Prečo práve SaS?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nemocnica Rázsochy

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie