Denník N

Založila som si TikTok. Do hodiny mi ponúkol Republiku, slovenský štát aj proruské agitky

Ilustračné foto - Solen Feyissa/Unsplash
Ilustračné foto – Solen Feyissa/Unsplash

Ako sa mi podarilo skrotiť čínsky algoritmus.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď som pred piatimi rokmi maturovala, najviac rozšírená sociálna sieť v mojej generácii bol Instagram. Facebook sme používali čoraz menej, aj pre nával komentárov a narodeninových prianí od rodičov, strýkov a babičiek. Na chatovanie sme dokonca namiesto Messengeru používali Telegram alebo Signal.

Moje dve mladšie sestry, ktoré sú dnes v tínedžerskom veku, si už účet na Facebooku ani nezaložili. „To je pre boomerov,“ povedali by. Teda – „pre starých“. 

Túto nálepku časom dostal u tínedžerov aj Instagram – sociálna sieť pre mileniálov (a fotky ich obedov). Hoci na ňom účet mali, určite na ňom netrávili toľko času ako ja a moji rovesníci.

Postupne som si na ich mobiloch začala čoraz častejšie všímať krátke videá, podľa ktorých si robili make-up, varili, alebo sa len so slúchadlami na ušiach usmievali.

Neskôr mi sestry začali hovoriť aj zaujímavé veci o celebritách, ich duševných problémoch, poruchách príjmu potravy, o bodyshamingu (nielen u žien) a napríklad aj o chybách vo výchove. Najprv som si myslela, že sledujú reels – krátke videá od samotných užívateľov na Instagrame, až časom som zistila, že existuje nová čínska sociálna sieť, kde reels bežia nonstop – TikTok.

Nové vedomosti mladších sestier boli viac než zaujímavé, ale mať účet na čínskej sociálnej sieti ma veľmi nelákalo. Mala som navyše pocit, že na TikTok som už príliš za zenitom.

Nerobí sa z toho zbytočne panika?

Pred dvoma týždňami sa mi ozval kolega Vlado Šnídl, ktorý práve robil prezentáciu o TikToku pre rodičov tínedžerov. Obsah pre chlapcov už mal dobre zmapovaný. Chýbal mu však prehľad o toxickom obsahu, ktorý na ňom môžu vidieť dospievajúce dievčatá.

Pomyslela som si, či sa už okolo TikToku nerobí príliš veľká panika. O čo môže byť toxickejší než Facebook a niekedy aj Instagram?

Usúdila som, že nastal čas si ho vyskúšať.

Sťahujem preto v električke aplikáciu a o chvíľu 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Mladí

Rodičovstvo

TikTok

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie