Denník N

Róberta Bezáka lámala ŠtB na spoluprácu, eštebáci chceli byť jeho spovedníci (+ video)

Spis na Róberta Bezáka, ktorý naňho viedli za komunizmu. Portrét z júna 1984, keď ho vysvätili za kňaza. Foto - ÚPN a archív R. B.
Spis na Róberta Bezáka, ktorý naňho viedli za komunizmu. Portrét z júna 1984, keď ho vysvätili za kňaza. Foto – ÚPN a archív R. B.

Získali sme utajovaný spis, ktorý za bývalého režimu viedli na Róberta Bezáka. Emeritný arcibiskup spomína, ako ho eštebáci tlačili do spolupráce a on odmietol. Počas vojenčiny naňho nasadili vojenskú kontrarozviedku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bol december 1980 a dvadsaťročný študent teológie Róbert Bezák sa doma v Prievidzi tešil, že vianočné prázdniny aj Nový rok strávi s najbližšími.

Keď pri dverách bytu zazvonili eštebáci, mal on aj rodičia po nálade. Radosť vystriedal strach, zobrali ho na výsluch. Tam sa ho snažili zlomiť, aby s nimi spolupracoval a udával ľudí zo svojho okolia. „Keď som povedal nie, nemám záujem, ja to neurobím, začalo sa vyhrážanie.“

Príslušníci Štátnej bezpečnosti (ŠtB), čo bola komunistická tajná služba, ho dokonca presviedčali, že by mohli byť jeho spovedníkmi.

„Vraveli mi, že ak ma bude trápiť svedomie, nech sa im prídem vyspovedať. Mysleli si, že keď odídem z vyšetrovne, tak mi to dôjde, že som ich klamal, keď som neodpovedal na otázky. Vrátim sa a poviem, viete, mňa trápi svedomie. Bolo to smiešne,“ spomína 63-ročný emeritný trnavský arcibiskup Róbert Bezák, čo zažíval pred štyrmi desaťročiami.

V rukách prvýkrát drží utajovaný spis, ktorý zachytáva, ako po ňom išli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

17. november

Róbert Bezák

Ústav pamäti národa

Slovensko

Teraz najčítanejšie