Denník N

Mediabriefing logoMediaBrífing: Musk nerieši ani volanie po genocíde, ruským štátnym médiám sa na Twitteri opäť darí

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V MediaBrífingu dnes nájdete:

  • ako sa na Twitteri začalo dariť ruským dezinformáciám;
  • internet používa viac seniorov, mnohí však majú stále problémy;
  • nové knihy o médiách a internete
  • a ďalšie dôležité správy.
Elon Musk a Dmitrij Medvedev. Foto – TASR/AP

Krátko po vypuknutí vojny proti Ukrajine sme v MediaBrífingu napísali, že sociálne siete sa dostali do situácie, keď už nestačí blokovať dezinformačné stránky a extrémistov, ale bude treba zasiahnuť aj proti oficiálnym účtom Kremľa a ruských ambasád, ktoré zverejňujú lži a porušujú pravidlá platforiem.

Twitter nejaký čas dosah týchto účtov tlmil, ale už to neplatí. Odkedy sociálnu sieť vlastní Elon Musk, môžete pokojne podporovať genocídu a nič sa vám nestane.

Viac informácií: V minulosti Twitter penalizoval niektoré problematické účty, vďaka čomu ich príspevky zasahovali menej ľudí. Kto chcel ich obsah vidieť, musel ich priamo vyhľadať alebo odoberať, sociálna sieť ich aktívne nepropagovala a neodporúčala.

  • Obmedzenia sa týkali napríklad štátnych médií z Ruska, Číny alebo Iránu, ale aj viacerých predstaviteľov nedemokratických režimov.
  • Twitter tieto obmedzenia zrušil, propaganda sa tak na sieti šíri lepšie.
  • Potichu sa zmenili aj pravidlá siete, z ktorých vypadla veta o tom, že Twitter nebude odporúčať obsah štátnych médií.

Dáta od Digital Forensic Research Lab ukázali, že od zrušenia obmedzení rastie štátnym médiám počet sledovateľov a interakcií pod príspevkami. Podľa organizácie Reset majú ruské štátne médiá na Twitteri o 33 percent viac zobrazení ako pred niekoľkými týždňami.

Rast počtu fanúšikov (hore) a počet interakcií (dole) na účte ruskej RT pred a po zrušení penalizácie na Twitteri. Zdroj – DFRLab

Prečo je to dôležité: Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev na Twitteri začiatkom apríla napísal dlhý príspevok o tom, prečo Ukrajina zanikne. „Pretože ju nik nepotrebuje,“ tvrdil. Vládu v Kyjive nazýval nacistickým režimom, Ukrajincov označil za parazitov, ich štát nazval unter-Ukrajinou (pod-Ukrajinou).

„Nepotrebujeme unter-Ukrajinu. Potrebujeme Veľké Rusko,“ napísal Medvedev. V inom časopriestore by niekto mohol jeho slová považovať len za kontroverznú politickú úvahu o vhodnom inštitucionálnom usporiadaní jednej krajiny. No v situácii, keď ruská armáda vraždí Ukrajincov, je jeho text len nechutnou podporou genocídy.

Medvedevov príspevok má takmer 3000 zdieľaní, podľa štatistík Twitteru dosiahol 14,3 milióna zobrazení.

Na otázku, prečo sú takéto príspevky na Twitteri povolené, Musk odpísal:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Mediabriefing logoMediaBrífing

Vojna na Ukrajine

X/Twitter

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie