Denník N

Jeho kolegovi zomrel brat a urobili o tom videohru

Matthias Guntrum sa venuje webdizajnu, tvorbe počítačových hier a používateľských prostredí. Je spoluzakladateľom a technickým riaditeľom štúdia Gently Mad. Ich hra In Between získala vlani Deutche Computerspielpreis, Red Dot Award a desiatky ďalších cien. V decembri bol hosťom podujatia Bratislava Game Jam, ktoré organizuje neziskové združenie Mladý pes a Goetheho inštitút v Bratislave. Foto - Radovan Dranga
Matthias Guntrum sa venuje webdizajnu, tvorbe počítačových hier a používateľských prostredí. Je spoluzakladateľom a technickým riaditeľom štúdia Gently Mad. Ich hra In Between získala vlani Deutche Computerspielpreis, Red Dot Award a desiatky ďalších cien. V decembri bol hosťom podujatia Bratislava Game Jam, ktoré organizuje neziskové združenie Mladý pes a Goetheho inštitút v Bratislave. Foto – Radovan Dranga

Ak vidíte za hraním hier na počítači bezúčelné a bezduché zabíjanie času, asi nepoznáte fenomén Serious games. Jednou z nich je In Between, o ktorej sme sa rozprávali s autorom Matthiasom Guntrumom.

Depresia, tituly, čo pomôžu pri vzdelávaní, pri výcviku vojakov, lekárov či diplomatov. Seriózne hry, ktorých cieľom nie je len zábava, sú bleskovo rastúcim odvetvím herného priemyslu. Nie úplne obyčajnou hrou je aj In Betweeen s prestížnou dizajnérskou cenou Red Dot Award, o ktorej na akcii Bratislava Game Jam porozprával MATTHIAS GUNTRUM z nemeckého štúdia Gently Mad.

Ako vznikne nápad spraviť videohru o smrti?

Bola za tým jedna smutná skúsenosť. Kolegovi z nášho štúdia zomrel brat a on sa s tým potreboval vyrovnať. Dostal nápad na hru, ktorá hráčov nebude len zabávať, pôjde v nej o hlbší obsah a kultúrne hodnoty. Spoločne sme rozmýšľali, ako takú vážnu tému zobraziť bez morbídnosti, citlivo a zároveň tak, aby jej hranie hráčov bavilo a bola to pre nich výzva.

Bolo ťažké vyvážiť hru s vážnou témou, aby bola zábavná?

Ťažšie bolo nájsť kľúč k tomu, ako smrť na obrazovke zobraziť. Skúmali sme spôsoby, ako ju zobrazovala naša kultúra, to, čo všetko zažíva človek, ktorý je konfrontovaný s vlastným koncom, aké sú rôzne štádiá a postoje od popierania cez prijatie a zmierenie sa s osudom. Stáli sme pred otázkami, ako toto celé vyjadriť médiom počítačovej hry: aké scény nakresliť, aké vybrať momentky a spomienky postavy. Dať hre vážny obsah bolo ťažké, ale nás to bavilo.

Vaše hry sa dosť líšia od mainstreamu. Čo vás na tom priťahuje?

Že robíte veci inak, tvorivo a po novom. Nezávislé indie-hry sú trendom dneška. Môžeme ich prirovnávať k svetu filmov, kde tiež malé nezávislé spoločnosti robia skvelé kreatívne snímky. Ľudia sú dnes presýtení blockbustermi, v ktorých sa všetko opakuje, a to isté platí i vo svete hier. Väčšina opakuje, nanajvýš technicky vylepšuje tie isté vzorce. Dnes to dokonca ľudí z veľkých spoločností prestáva baviť, takže často odchádzajú, založia si malé štúdio, v ktorom si užívajú slobodu a luxus práce na hrách, ktoré budú od mainstreamu odlišné.

V čom?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie