Denník N

Muž, ktorého popravil Irán, bol skutočne britský špión. Zaujímal sa o jadrové zbrane

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Alireza Akbari Západu prezrádzal utajované informácie o budovaní podzemného jadrového komplexu v Iráne, čo krajinu uvrhlo do medzinárodnej izolácie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Alireza Akbari bol niekdajší vysoký politický predstaviteľ Iránu. Po ukončení politickej kariéry začal cestovať na Západ, podnikať a napokon sa usadil vo Veľkej Británii aj s novým dvojitým občianstvom. Naďalej však vraj bol silno nábožensky založený patriot, ktorý miloval svoju krajinu.

No nedávno ho iránske revolučné gardy zatkli a obvinili, že je britský špión.

Západu podľa obvinenia odhalil, že Irán budoval prísne utajovanú podzemnú jadrovú prevádzku známu ako Fordo. „To bol veľký škandál a výrazne to otriaslo iránskou reputáciou aj iránskou vyjednávacou pozíciou v kontexte jadrovej dohody,“ povedal pre Denník N expert na Irán z Masarykovej univerzity Josef Kraus.

Akbari aj jeho rodina obvinenia odmietali s tým, že bol politickým väzňom, ktorý za mrežami strávil tri roky, až kým ho v januári tohto roka nepopravili. Americký denník New York Times teraz prišiel s potvrdením, že Akbari bol skutočne britským špiónom.

Celé sa to pritom deje v čase, keď sa podľa posledných informácií Irán približuje k vlastníctvu jadrovej zbrane a svet sa prestáva zaujímať o obnovu jadrovej dohody, pretože Irán potichu podporuje ruskú agresiu proti Ukrajine. Že by Irán bol ďalšou jadrovou mocnosťou, však podľa Krausa nehrozí. „Irán v tomto momente jadrovú dohodu potrebuje viac ako jadrovú zbraň,“ povedal s tým, že to súvisí so zlou ekonomickou situáciou a masovými protestmi za práva žien v krajine.

Z iránskeho politika britský podnikateľ

New York Times zrekonštruovali Akbariho životný príbeh a profil. Jeho brat Mehdi Akbari o ňom hovoril ako o náboženskom fanatikovi „viac než ktokoľvek iný v rodine“. Na čele mal odtlačený mohr, teda malú hlinenú tabuľku, ktorú moslimovia používajú pri každodenných modlitbách.

Zároveň vystupoval ako hrdý revolucionár. Bol ešte len tínedžer, keď v roku 1979 iránska revolúcia zvrhla monarchiu a keď sa Irán dostal do vojny s Irakom. So starším bratom sa okamžite prihlásili ako vojaci a o pár rokov neskôr bol Akbari veliteľom revolučných gárd.

Zdroj z prostredia iránskej diplomacie k tomu dodal, že Akbari ako politik zastával extrémistické názory a na oficiálnych rokovaniach vlády tvrdil, že Irán by mal mať jadrovú zbraň.

Po niekoľkých rokoch vo funkcii zástupcu ministra obrany Akbari z politiky odišiel, ale vláda ho stále povolávala ako poradcu. Aj v roku 2008, keď začal cestovať na Západ a podnikať, vedel o iránskych jadrových plánoch. To bolo presne vtedy, keď Veľká Británia odhalila Izraelu a západným spojencom, že má v Iráne špióna, ktorý spolupracuje s britskou tajnou službou MI6 a zbiera pre ňu utajené informácie už pätnásť rokov.

Británia vtedy takisto odhalila informáciu, že Irán v tajnosti budoval veľký podzemný komplex známy ako Fordo,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iránsky jadrový program

Svet

Teraz najčítanejšie