Denník N

Robotik Kohút: Četboty nie sú naši nepriatelia, nemali by sme s nimi bojovať, ale využiť ich

Robotik Miroslav Kohút je spolumajiteľom spoločnosti ITAPS a pôsobí na STU v Bratislave. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robotik Miroslav Kohút je spolumajiteľom spoločnosti ITAPS a pôsobí na STU v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič

Plne autonómne autá, ako ich poznáme, možno nebudú realitou nikdy a nikdy sa nestanú plnou súčasťou našej infraštruktúry, myslí si Miroslav Kohút. „Dôvodom je, že potrebujú mnoho senzorov a prispôsobenú infraštruktúru. Naše cesty na to nie sú pripravené.“

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Úlohou robotov nie je nahradiť nás, ale oslobodiť od náročnej roboty, vraví robotik Miroslav Kohút. „Aby sme boli tvorivejší a mohli sme sa napríklad viac venovať rodine,“ dodáva odborník.

Miroslava Kohúta zaradil slovenský Forbes do tohtoročného rebríčka 30 pod 30 – zoznamu úspešných ľudí, ktorí majú menej ako 30 rokov.

V rozhovore sa dočítate aj:

  • či by bolo pre roboty užitočné, ak by mali emócie, a či niečo také možno naprogramovať;
  • či roboty potrebujú telo, ktoré sa podobá na to ľudské, aby vykonávali podobné činnosti ako my;
  • či je Slovensko robotická veľmoc a ako zvládame transformáciu na moderné technológie;
  • na akých projektoch Miroslav Kohút pracuje a ako využíva umelú inteligenciu pri práci.

Ako sa váš asistent umelej inteligencie (AIA) v spoločnosti ITAPS podobá na jazykové modely ako GPT-4?

Naša platforma obsahuje a dokáže využívať niektoré funkcionality jazykových modelov ako GPT-4. Neurónové siete, ktoré používajú jazykové modely ako GPT-4, sú úzko špecializované na spracovanie prirodzeného jazyka. Kladiete otázky a ony generujú odpovede.

Cieľom našej platformy je vytvoriť jednotné rozhranie pre viaceré nástroje umelej inteligencie – nejde len o jazykové modely ako GPT-4, ale aj o rozpoznávanie tvárí na obraze alebo klasifikáciu a prepis reči do textu. Zákazník, ktorý chce s týmito nástrojmi pracovať, sa pripojí do nášho rozhrania a pracuje na konkrétnej úlohe.

V akom ste štádiu?

Máme odpilotované dve riešenia, tretie chystáme. V tejto chvíli hľadáme partnerov. Sme malý R&D (výskumno-vývojový – pozn. red.) tím a sústredíme sa na to, aby sme porozumeli požiadavke zákazníkov – najprv zisťujeme, aké úlohy riešia a či sa im hodí, aby využili umelú inteligenciu alebo nie.

Napríklad klient z lízingového sektora implementoval vďaka našej platforme vyťažovanie písanej reči a rozpoznávanie zmlúv. Keď do spoločnosti príde dokument, zanalyzuje sa, zistia sa podpisy, určí sa, kde je písaný text a podobne. Podľa toho sa vyťaží do nášho rozhrania a zákazník môže údaje používať. Zamestnanci spoločnosti nemusia túto činnosť robiť manuálne, ale automaticky to za nich urobí neurónová sieť.

Je to spoľahlivé na 100 percent alebo existuje nejaká chybovosť?

V súčasnom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mladí

Rozhovory

Slovenská technická univerzita

Startupy

Technológie

Umelá inteligencia

Veda

Teraz najčítanejšie