Denník N

Z trvalého pobytu v Bratislave robia biznis, firma ho núka za 9 eur mesačne

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Virtuálny trvalý pobyt v paneláku na okraji Bratislavy má byť atraktívny pre ľudí, ktorí v hlavnom meste nebývajú vo svojom a nemôžu sa tam prihlásiť. Samospráva v podnikaní spoločnosti problémy nevidí.

Už dlho nebolo v Bratislave počuť o cezpoľných a domácich tak často ako minulý rok. Debata o zavedení novej parkovacej politiky, ktorá má zvýhodniť Bratislavčanov s trvalým pobytom, rozdelila obyvateľov mesta na dve skupiny.

Radnice mestských častí otvorene hovorili, že jedným z cieľov spoplatneného parkovania je buď prinútiť cezpoľných, aby si pobyt v hlavnom meste konečne nahlásili, alebo vytlačiť ich autá z verejných parkovísk. Nápad takmer dotiahli do konca v Petržalke, kde ľudia s trvalým pobytom mali za parkovaciu kartičku platiť 60 eur ročne, tí bez neho 800 eur.

Spoplatnené parkovanie od firmy EEI na jeseň stroskotalo, no podobné plány sú v hlavnom meste stále aktuálne. Problémom je, že trvalý pobyt v Bratislave nie je len otázkou lenivosti tých, ktorí sa do mesta prisťahovali, a nechce sa im pre novú adresu meniť všetky doklady.

Úrady ho môžu ľuďom priznať len vtedy, ak v Bratislave vlastnia byt či dom, alebo im majiteľ bytu, ktorému platia nájom, napíše súhlas s prihlásením trvalého pobytu v jeho nehnuteľnosti.

Nová adresa za mesačný paušál

Druhá možnosť, samozrejme, nie je taká jednoduchá. Prenajímatelia bytov podpisujú s nájomcami zmluvy na krátke obdobia a logicky nestoja o to, aby tam mali niekoho prihláseného.

Na ľudí, ktorí v Bratislave nebývajú vo vlastnom, ale stoja o trvalý pobyt, preto začala od nového roka cieliť eseročka All4Shop, ktorá prevádzkuje web MojeSidlo.sk. Cezpoľným núka možnosť prihlásiť sa na trvalý pobyt v paneláku na Karpatskom námestí v okrajovej bratislavskej mestskej časti Rača.

Nielenže im dajú súhlas na to, aby si ho tu prihlásili, ale ešte im ho vybehajú na miestnom úrade. A je pritom jedno, či v skutočnosti bývajú v Rači, v inej časti Bratislavy, alebo na druhom konci Slovenska.

„Bývajte si, kde chcete, to s trvalým pobytom nemá nič spoločné, ten má čisto evidenčný charakter,“ vysvetľuje firma prvým záujemcom. Cena? Ako inzerujú na svojom profile na Facebooku, uvádzacích 9 eur mesačne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie