Denník N

Školský týždeň: Počet cudzincov a cudziniek v našich školách sa viac ako zdvojnásobil, časť je zrejme stále mimo škôl

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Školský týždeň pripravuje Centrum vzdelávacích analýz, nezávislá analytická a výskumná organizácia, ktorej cieľom je najmä na základe dát a výsledkov výskumu zlepšovať kvalitu školstva. Podporiť ho môžete tu.

Vojna proti Ukrajine pomerne významne zasiahla do života škôl na Slovensku. Razantne v nich pribudli deti, ktoré neovládajú slovenský jazyk a pochádzajú z iného geografického aj kultúrneho prostredia. Navyše si často so sebou nesú traumu z udalostí, ktoré doma zažili.

Cudzinci a cudzinky sa však v našich školách vzdelávali už pred vojnou. Odborná verejnosť pritom dlhodobo upozorňovala, že počet ľudí z cudziny bude na Slovensku narastať a bude to mať vplyv aj na vzdelávanie. Situácia na Ukrajine predpokladaný vývoj výrazne urýchlila.

Pozrime sa, čo s počtami detí z cudziny v našich školách urobila vojna proti Ukrajine. A či sa nám podarilo zvládnuť aspoň základnú podmienku začlenenia detí z Ukrajiny do vzdelávania, teda zabezpečiť, aby chodili do našich škôl.

Počet cudzincov a cudziniek v školách sa počas vojny viac ako zdvojnásobil

Pred začiatkom vojny proti Ukrajine, čiže v septembri 2021, bolo v našich materských, základných a stredných školách 8 479 detí s inou štátnou príslušnosťou než slovenskou. To bolo jedno percento zo všetkých detí v školách.

Vojna túto situáciu zásadne zmenila. Tento počet sa viac ako zdvojnásobil. Podľa údajov zo septembra 2022 ich už v našich školách bolo 19 175, čiže 2,2 percenta.

Najviac detí z cudziny chodí do základných škôl. Platilo to pred vojnou a platí to aj počas nej. V roku 2021 navštevovalo základné školy na Slovensku 4 727 detí cudzieho pôvodu (1 percento zo všetkých detí). V minulom roku ich bolo 12 277 (2,5 percenta).

Najmenej týchto detí je v materských školách (1 079 pred vojnou a 2 760 vlani počas nej), no ich podiel pomerne výrazne stúpol, podobne ako v prípade základných škôl. Zatiaľ čo v roku 2021 bolo v škôlkach 0,6 percenta detí z cudziny, v roku 2022 to už bolo 1,5 percenta.

Zaujímavá situácia nastala na stredných školách.

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Centrum vzdelávacích analýz je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie