Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Výstava Pozri, Prešporok! ponúka nové pohľady na starú Bratislavu

Ignaz Josef Weissenberg Pohľad na Bratislavu zo severu od Mierovej búdy, okolo 1830 Galéria mesta Bratislavy, GMB
Ignaz Josef Weissenberg Pohľad na Bratislavu zo severu od Mierovej búdy, okolo 1830 Galéria mesta Bratislavy, GMB

V Galérii mesta Bratislavy sa až do jesene koná výstava starých pohľadov na Bratislavu. Uvidíte na nej veduty, mapy, grafiky, fotografie a olejomaľby známych aj menej známych miest a pôvodného Starého Mesta.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Medzi minulosťou a súčasnosťou slovenského hlavného mesta je obrovský rozdiel a nie je to len tým, že táto metropola za posledných sto rokov zákonite narástla podobne ako ostatné mestá. Žiaľ, na rozdiel od Prahy alebo Budapešti sa k nej jej obyvatelia neraz správali macošsky a mnohé z pôvodných ulíc, budov alebo výletných miest, ktoré odkazovali na jej bohatú históriu, neprežili alebo z nich zostali len torzá.

V archívoch sa však zachoval dostatok materiálov, ktoré nám umožňujú vrátiť sa do jej minulosti. Dá sa to aj prostredníctvom aktuálnej výstavy Pozri, Prešporok! (Od grafickej veduty k fotografickým pohľadom), ktorá sa až do jesene koná v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy (GMB).

Z otvorenia výstavy Pozri, Prešporok! v GMB. Foto – Mária Badinská
Carl von Klettenhoffen Klette: Panoráma dunajskej krajiny s hradom Devín, 1830 – 1840, Galéria mesta Bratislavy
Z otvorenia výstavy Pozri, Prešporok! v GMB. Foto – Mária Badinská

Najstarší pohľad

Srdcom expozície sú rôzne podoby zobrazovania mesta cez grafiky, fotografie alebo olejomaľby od známych aj menej známych umelcov stredoeurópskeho významu. Výstava je obsiahla, pozostáva z asi 250 exponátov.

Otvára ju najstarší pohľad na mesto z roku 1563 pravdepodobne od Hansa Mayra, ktorý zachytil korunováciu cisára Maximiliána II. Postupne sa dostávame k ďalším vedutám, pri ktorých zisťujeme, že vtedajší renesanční umelci pristupovali k pohľadom na mesto cez vlastnú optiku. Realistické zobrazovanie mesta a jeho okolia prišlo na rad až neskôr. Najstaršie výtvarné pohľady na mesto dopĺňajú fascinujúce historické mapy.

Prvá výstava tohto druhu sa v GMB konala v roku 1961 a v nasledujúcich desaťročiach sa k nej galéria často vracala. Aktuálna výstava Pozri, Prešporok! je predsa v niečom iná. Vďaka snahe kurátoriek

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie