Denník N

Igor Matovič a LGBTI+ aktivisti sa po proteste obviňujú z provokácií

Igor Matovič na demonštrácii. Foto - Šimon Kern
Igor Matovič na demonštrácii. Foto – Šimon Kern

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Predseda OĽaNO Igor Matovič sa v utorok pri budove Národnej rady dostal do potýčky s účastníkmi demonštrácie za práva transrodových osôb. Zúčastnilo sa na nej 200 až 300 ľudí.

Konflikt s lídrom OĽaNO vznikol, keď Matovič robil rozhovor s reportérkou portálu Refresher. Matovič v stredu na tlačovke odmietol, že by sa počas protestu vyjadroval hanlivo a dehonestujúco o LGBTI+ ľuďoch, a účastníkov demonštrácie vyzval, aby zverejnili svoje záznamy z incidentu, ktoré podľa neho preukážu, že hovorí pravdu.

Video z rozhovoru, ktoré zverejnil Refresher, ukazuje, že Matovič nepoužil vulgarizmy, ale opakoval dezinformácie o transrodových ľuďoch, rozprával o nich ako o „mužoch v sukni“ a vyjadroval obavy zo „zhubných následkov na deti“.

Matovič v ostatných mesiacoch používa čoraz ostrejšiu rétoriku voči LGBTI ľuďom a verejne vyzýva ministerstvo zdravotníctva, aby stiahlo odborné usmernenie a medicínske štandardy, ktoré im uľahčujú právnu tranzíciu. Často opakuje aj vyvrátené hoaxy.

Dav počas demonštrácie lídra OĽaNO vulgárne urážal a niektorí účastníci ho strkali, zatiaľ čo Matovič pred nimi ustupoval a situáciu si nahrával na mobil. Na Facebooku potom zverejnil video zo svojho mobilu, kde vidno, ako mu hŕstka ľudí nadáva, jeden z demonštrantov mu mobil na chvíľu vytrhne, neskôr sa naňho zaženie vlajkou. Matovič potom začne ustupovať a dav skanduje „hanba“, jeden muž sa ho spýta, načo provokuje.

„Chodím po Slovensku krížom-krážom a stretol som množstvo fanúšikov ĽSNS či Republiky… nikde som však nestretol pokope takých primitívnych, arogantných, vulgárnych a zlých ľudí ako medzi týmito transrodovými aktivistami,“ napísal Matovič po incidente.

Demonštrantov, s ktorými sa dostal do konfliktu, v statuse o potýčke označil za „ľudí“ v úvodzovkách, na tlačovej besede o nich hovoril ako o „chorých“.

OĽaNO sa pred voľbami po rozpade poslaneckého klubu prezentuje ako konzervatívne hnutie. Matovič začiatkom roka napísal niekoľko statusov, v ktorých po dvojnásobnej vražde pred Teplárňou kritizoval LGBTI+ ľudí. „73 pohlaví? Choré. Dvanásťročné dievčatá prerábať na chlapcov? Choré,“ napísal napríklad.

Organizácie za práva LGBTI+ ľudí na Slovensku pritom nežiadajú rozšíriť zoznam pohlaví a odborné usmernenie aj medicínske štandardy ministerstva zdravotníctva sa týkajú len dospelých transrodových osôb.

Organizátori: Za eskaláciu môže Matovič, vyťahuje k moci fašistov

Protest spoločne organizovali študentský kvír spolok LIGHT* pri Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, Amnesty International Slovensko, Naše Slovensko, Povstanie pokračuje, feministky.sk, Bratislava bez náckov a komunitný klub Status queer. Počas konfliktu organizátori cez megafón upozorňovali dav, aby neútočil na konkrétne osoby.

Vo vyjadrení po incidente povedali, že ku konfliktu došlo, pretože „Matovič začal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Igor Matovič

LGBTI+

Útok na Zámockej

Slovensko

Teraz najčítanejšie