Denník N

Svetový newsfilter: Ešte sa ani nezačala, v Kremli už je panika. Čo sa hovorí o veľkej ukrajinskej ofenzíve

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

nálet dronmi na Kremeľ z tohto týždňa sa podľa znalcov javí skôr ako zinscenovaný ťah Ruska než iniciatíva Ukrajincov. Putin podľa oficiálneho vyhlásenia nebol pri „pokuse o atentát“ zranený. Ani však nemohol, keďže v Kremli v tom čase nebol.

Ukrajina odmieta, že by bola za útokom. Ak by ho naozaj zinscenovalo samotné Rusko, tak podľa odborníkov pravdepodobne preto, aby pred domácim publikom ospravedlnilo prípadnú eskaláciu konfliktu alebo mobilizovalo spoločnosť, ktorá sa 9. mája chystá oslavovať Deň veľkého víťazstva. Vo vojne proti Ukrajine však zatiaľ Rusku veľké víťazstvá chýbajú, a preto sa teraz viac ako o plánoch Vladimira Putina hovorí o plánovanej ukrajinskej ofenzíve.

Očakávania sú veľké.


Európa: Čo čakať od ukrajinskej protiofenzívy

Ukrajinské mestá za posledný týždeň znovu zažili masívne raketové útoky a nálety dronov z Ruska, ktoré úmyselne mierili na civilné ciele. Experti sa domnievajú, že nová vlna krvavých útokov je jedným z viacerých prejavov nervozity Kremľa z dlhoočakávanej protiofenzívy Ukrajiny.

O čo ide: Ofenzíva sa ešte ani nezačala, no Ukrajine sa už podarilo vyvolať dojem, že je na spadnutie a že to „bude veľké“. Všetko ostatné sú len špekulácie.

Ukrajinská armáda si moment prekvapenia necháva pre seba, akoby postupovala podľa toho, čo napísal vo svojej legendárnej knihe o umení vojny Sun-c‘. Môže sa začať o niekoľko dní či týždňov. Špekuluje sa o máji aj o lete.

Málokto z vojakov na východnom fronte však pochybuje, že ten moment príde, a zdá sa, že Moskva, vyčerpaná nezmyselnými bojmi – podľa USA za posledných päť mesiacov stratila cez 20-tisíc mužov -, na to nie je pripravená.

Tri faktory úspechu: Čo sa teda vie o ukrajinskej ofenzíve, z ktorej je Moskva taká nervózna? Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí, že sa na ňu aktívne pripravujú a podľa neho nie je priestor na zlyhanie. V tom sa zhodujú aj experti – ak sa Kyjivu nepodarí čoskoro získať späť stratené územia, zostane zaseknutý v dlhej vojne a Západ ho môže tlačiť do kompromisného vyjednávania.

Veľmi dôležitú vec o ofenzíve povedal americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Je presvedčený o tom, že Ukrajina je na ňu pripravená oveľa lepšie, ako naznačovali uniknuté americké spravodajské dokumenty. Tie podľa neho zachytávali stav v konkrétnom momente a situácia sa stále mení.

Minister obrany Olexij Reznikov tvrdí, že všetko je už pripravené, a hovorí o troch najdôležitejších faktoroch úspechu:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Vojna v Sýrii

Svet

Teraz najčítanejšie