Denník N

Agent Kaľavský v akcii: nahral, ako zradil kolegov z NAKA, tí jeho reči o manipulácii nechápali

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Denník N má obrazové aj zvukové nahrávky, ktoré spravil Ján Kaľavský pri pokuse usvedčiť kolegov z NAKA manipulácií vyšetrovaní korupcie v polícii. Časti zvukových nahrávok aj s prepisom sú súčasťou textu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Roztrasený záber na výťah v budove policajného prezídia v Bratislave. Kamera sníma steny a plafón, ozýva sa dychčanie. Vydáva ho bývalý vedúci druhého operatívneho oddelenia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Kaľavský – autor nahrávky v pozícii agenta policajnej inšpekcie.

Nahrávacie zariadenie mal pripevnené priamo na sebe, počuť šušťanie oblečenia pri každom jeho pohybe. Video vzniklo 13. mája 2021 okolo jedenástej. Keď so zapnutým nahrávaním sedel v kancelárii vyšetrovateľa Jána Čurillu, hlava jeho kolegu sa do zorného uhla kamery takmer nezmestila. Aj iné zábery sú nahrávané odspodu.

Počuť, ako Kaľavský volá kolegu na obed, no ten hovorí, že má veľa práce. Agent nepochodí ani u vyšetrovateľa Pavla Ďurku. Po zhruba polhodine sa video končí.

Ján Kaľavský (1982)

 • ako 20-ročný pôsobil podľa Aktuality.sk vo francúzskej Cudzineckej légii;
 • po návrate na Slovensko sa stal policajtom, pôsobil na východe krajiny, odkiaľ pochádzal;
 • asi v roku 2017 sa stal súčasťou NAKA, protizločineckej jednotky, kde pracoval na operatíve;
 • jeho informátorom bol Peter Petrov alias Tiger, ale aj Peter Košč prezývaný Pán X, ktorý mal kontakty na tajné služby;
 • v roku 2020 sa stal vedúcim druhého operatívneho oddelenia;
 • v máji 2021 ho policajná inšpekcia zadržala a obvinila z vynášania informácií o policajných akciách;
 • generálna prokuratúra mu zhruba po dvoch týždňoch obvinenie zrušila;
 • druhýkrát ho obvinili v septembri 2021, to však už nebol na Slovensku;
 • zadržali ho v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl;
 • v januári 2022 na Kaľavského podal prokurátor špeciálnej prokuratúry obžalobu;
 • Špecializovaný trestný súd začal pojednávať v marci 2023, a to výsluchom obžalovaného cez telemost;

Je to jeden z viacerých záznamov, ktoré Kaľavský nahral ako agent pred dvoma rokmi počas prvých troch májových týždňov pre policajnú inšpekciu. Záznamy zachytávajú, ako sa snažil vylákať od kolegov priznanie, že manipulovali so svedkami a ovplyvňovali vyšetrovanie dôležitých káuz z éry Smeru.

Zo záznamov, ktoré má Denník N k dispozícii, však nevyplýva, že by vyšetrovatelia o manipulovaní vedeli. Video je len jedno, ostatné sú zvukové nahrávky.

Inšpekcii nič nepovedal a pritom bol jej agentom

Po prepočutí nahrávok je zrejmé, že Kaľavský pôsobil nepokojne a hovoril kolegom, ako sa bojí. Na nervozitu mal dôvod, 14. apríla 2021 ho priamo z jeho kancelárie na policajnom prezídiu odviedli na výsluch na policajnú inšpekciu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie