Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Spisovateľka Mornštajnová: Ľudia, ktorí dokážu preťať reťaz sexuálneho násilia, majú môj obdiv

Foto - Gabriel Kuchta, Deník N
Foto – Gabriel Kuchta, Deník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kedy sa naposledy dostal literárny škandál až na stránky českého bulvárneho denníka Blesk? Počas prvého májového víkendu sa nielen na sociálnych sieťach riešila kauza Alena Mornštajnová vs. Toy Box.

Všetko odštartoval text Evy Klíčovej na portáli A2larm. Nový román českej spisovateľky Aleny Mornštajnovej Les v dome obvinila z plagiátorstva a nemorálnej inšpirácie príbehom sexuálneho násilia výtvarníčky Toy Box, ktorý spomínaný web zverejnil v roku 2019.

Na sociálnych sieťach sa rozhorel spor medzi priaznivcami Aleny Mornštajnovej a priaznivcami Toy Box, ktorá k prípadu vydala svoje vyjadrenie.

Následné stručné facebookové vyjadrenie Aleny Mornštajnovej a vydavateľstva Host o tom, že sa jej kniha neinšpirovala skutočným príbehom, bolo vnímané ako necitlivé voči obetiam sexuálneho násilia.

V nasledujúcich hodinách a dňoch sa k celej kauze vyjadrili aj ďalšie osobnosti českej literárnej scény, nielen vo svojich facebookových a twitterových príspevkoch. Kauzu v utorok zhrnul šéfredaktor literárneho mesačníka Host, spisovateľ Jan Němec, v texte Kto zneužil Toy Box? Deň predtým vyšla aj reakcia šéfredaktora nakladateľstva Host Miroslava Balaštíka nazvaná Zneužitá literatúra.

Reakcie všetkých strán a najmä vydavateľstva Host satirickou komiksovou formou glosovala Toy Box aj jej priaznivci a odporcovia z oboch oponentských táborov. Na Facebooku sa objavilo niekoľko vyjadrení psychoterapeutov pracujúcich s obeťami sexuálneho násilia, ktorí hovoria o vzájomných podobnostiach rôznych prípadov sexuálneho násilia v rodinách.

V tejto chvíli sa však už celá diskusia dostala do fázy, že čokoľvek akákoľvek strana napíše, druhá strana to zosmiešni alebo bagatelizuje. Rozhodli sme sa v tejto situácii plnej vzájomných obvinení dať priestor hlavným aktérkam kauzy.

Preto prinášame rozhovor s Alenou Mornštajnovou. Rozhovor s Toy Box máme prisľúbený na budúci týždeň.

V rozhovore sa dočítate:

  • kde čerpala informácie o téme sexuálneho násilia;
  • či poznala pred písaním románu príbeh Toy Box;
  • ako vníma aktuálnu kauzu okolo svojej knihy;
  • prečo je literatúra nebezpečné územie.

Čím vás zaujala téma sexuálneho násilia v rodinách? Máte s ním napríklad skúsenosť zo svojho okolia?

Vo svojom blízkom okolí som sa s ním nestretla. Mala som šťastie, že som vyrastala v bezpečnom prostredí. V knihe Les v dome je motív zneužívania a má tam významnú úlohu, ale jadro knihy je o niečom inom. Je o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Rozhovory

Sexuálne zneužívanie

Kultúra

Teraz najčítanejšie