Denník N

Voľby 2023

Smer
0,00 %
PS
0,00 %
Hlas
0,00 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
0,00 %
Republika
0,00 %
SaS
0,00 %
KDH
0,00 %
SNS
0,00 %
Sme rodina
0,00 %
Demokrati
0,00 %
Aliancia
0,00 %
Modrí
0,00 %
Maďarské fórum
0,00 %
Piráti
0,00 %
Princíp
0,00 %
SOS
0,00 %
KSS
0,00 %
Vlastenecký blok
0,00 %
Spravodlivosť
0,00 %
SHO
0,00 %
My Slovensko
0,00 %
Srdce
0,00 %
SDKÚ
0,00 %
ĽSNS
0,00 %
Karma
0,00 %
Čaká sa na dáta
0,00 % spočítaných hlasov
Prejsť na výsledky

Kolená nemôžu byť odhalené, ani keď si prezidentka sadne. Šéf protokolu hovorí, ako sa Čaputová chystá na korunováciu Karola III.

Riaditeľ protokolu kancelárie prezidentky Roman Roth. Foto N - Tomáš Benedikovič
Riaditeľ protokolu kancelárie prezidentky Roman Roth. Foto N – Tomáš Benedikovič

Riaditeľ protokolu kancelárie prezidentky Roman Roth vysvetľuje, prečo musí mať Zuzana Čaputová dvoje šiat, ako musí osloviť kráľa či ako môže jej partner Juraj Rizman podať ruku kráľovnej Kamile.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„V marci nám oznámili, že okrem korunovácie bude kráľ organizovať aj recepciu, ktorá prebehne v predvečer v Buckinghamskom paláci. Vtedy sme začali počítať s tým, že pre pani prezidentku treba dva druhy oblečenia,“ hovorí riaditeľ protokolu kancelárie prezidentky Roman Roth, ktorý dohliadal na prípravy a organizovanie účasti Zuzany Čaputovej na korunovácii kráľa Karola III. v Londýne.

V rozhovore ďalej vysvetľuje, čo všetko je pri stretnutí s kráľom a kráľovnou dôležité, či sú pri tejto príležitosti vhodné dary a či sa protokol mení vzhľadom na to, že prezidentka bola pozvaná so svojím partnerom.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v sobotu s partnerom zúčastní na korunovácii panovníka Karola III. Čo všetko predchádzalo jej ceste do Londýna?

Už krátko po úmrtí Alžbety II. sme vedeli, že sa chystá korunovácia. Po rozlúčke s panovníčkou, na ktorej sa zúčastnila pani prezidentka s partnerom, sa v Británii začali prípravy na korunováciu a čakalo sa, aký formát sa zvolí. Kráľ Karol III. vyhlásil, že ju nechce mať takú pompéznu, ako ju mala jeho mama, ale nakoniec sa z britského kráľovského dvora potvrdilo, že sa budú pozývať aj hlavy štátov. V októbri, keď ohlásili termín korunovácie, sme s touto akciou už naisto počítali.

Ako do detailov vyzerá príprava na túto výnimočnú akciu?

My sme sa museli prispôsobiť všetkým inštrukciám, ktoré poslali z Buckinghamského paláca. Korunovácia je veľkolepé a veľkorozmerné podujatie. Naposledy sme boli svedkami intronizácie japonského cisára (v októbri 2019 – pozn. red.), čo sa dá rozmerovo porovnať s korunováciou Karola III. Keď však nastupoval na trón napríklad holandský kráľ Viliam-Alexander, išlo o menší formát. Pri prípravách na takúto akciu treba zahrnúť všetku logistiku podobne ako pri iných príležitostiach, ako je samit NATO alebo Európska rada. Britská strana pri tejto príležitosti pripravila protokolárny guideline, teda informačné pokyny, ktoré prostredníctvom ambasád zaslala všetkým pozvaným. Predbežné pokyny sme dostali v marci, keď sme získali približnú predstavu, kedy sa to bude diať, aká bude logistika, poskytnutá ochrana, ako bude prebiehať súčinnosť s ambasádou v Londýne. V marci nám zároveň bolo oznámené, že okrem korunovácie bude kráľ organizovať aj recepciu, ktorá prebehne v predvečer v Buckinghamskom paláci. Vtedy sme začali počítať s tým, že treba dva druhy oblečenia – na recepciu a korunováciu.

Boli v pokynoch uvedené aj detaily týkajúce sa oblečenia?

Dress code na večeru aj korunováciu bol pre dámy stanovený day dress, teda denné šaty. V rámci kráľovského protokolu ide o formu šiat, ktoré majú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Britská kráľovská rodina

Rozhovory

Zuzana Čaputová

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie