Denník N

Rakovina manželky, smrť kamaráta aj dva súdne procesy ovplyvnili nový album Eda Sheerana

Ed Sheeran pri odchode zo súdneho procesu v New Yorku. Foto - TASR/AP
Ed Sheeran pri odchode zo súdneho procesu v New Yorku. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Namiesto toho, aby sa sústredil na propagáciu albumu, ktorý práve vydal, musel pred súdom dokazovať, že jeho hit Thinking Out Loud nie je plagiátom starého songu od soulového velikána Marvina Gaya.

Anglický pesničkár Ed Sheeran nakoniec súd v New Yorku vyhral, aj keď to vôbec nemal isté. Niežeby nemal čisté svedomie, experti aj rôzni hudobníci sa pred procesom zhodovali, že ide len o identické poradie akordov, ktoré používa každý skladateľ, no stále existovala možnosť, že to pre neho nemusí dopadnúť dobre.

No nielen pre neho, ale aj pre hociktorého ďalšieho pesničkára, ktorý zoberie do rúk gitaru so zámerom vymyslieť pieseň. Niekto nadnesene napísal, že táto kauza ohrozuje západnú civilizáciu, a nebolo to ďaleko od pravdy. Ak by žalujúca strana nakoniec tento súd vyhrala, v ohrození by v podstate bola akákoľvek nová popová pieseň vychádzajúca z bohatej tradície svetovej populárnej hudby.

Štyri akordy

Ed Sheeran sa preslávil ako spevák jednoduchých, ale chytľavých folkpopových pesničiek. Hudobní kritici ho skôr zaznávajú a dávajú prednosť iným, oveľa menej známym pesničkárom, no nikto mu nemôže uprieť talent, vďaka ktorému sa z pouličného muzikanta prepracoval na svetovú hviezdu.

Keď v roku 2017 vydal nový singel Thinking Out Loud, bolo zrejmé, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie