Denník N

Slovenský fenomén – nezávislosť cirkví od štátu nechcú ani Smer, ani cirkvi

Stretnutie Bezáka s pápežom. Foto -L’Osservatore Romano
Stretnutie Bezáka s pápežom. Foto -L’Osservatore Romano

Najpoctivejším spôsobom financovania cirkví sú asignované dane – cirkev by si platili priamo veriaci, pre ktorých je dôležitá.

Vyjadrenia ministra kultúry o financovaní cirkví pre agentúru TASR sú veľmi poučné – sú presným opakom toho, čo by sa dalo očakávať od ľavicového politika, a zoznamom toho, ako by sa táto vec riešiť nemala. Hovoriť v prípade Marka Maďariča, Smeru a slovenských cirkví o omyle by však bolo nepochopením situácie. Všetci majú dobrý dôvod hovoriť to, čo hovoria.

Najpoctivejším spôsobom financovania cirkví sú asignované dane – cirkvi by si platili priamo veriaci, pre ktorých sú dôležité, a len oni. Ostatní daňoví poplatníci by prispievali maximálne na cirkevné školy, sociálne zariadenia a iné oblasti, v ktorých cirkev supluje úlohy štátu. Zároveň by z týchto daní bolo jasné aj to, akú veľkú časť spoločnosti cirkvi v skutočnosti zastupujú.

Práve z týchto dôvodov však slovenské cirkvi na tento spôsob financovania nikdy nepristúpia. Dokážu osloviť a reprezentujú oveľa menej ľudí, než samy tvrdia. Neprišli by tak len o peniaze, skončil by sa najmä mýtus o katolíckom či aspoň

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie