Denník N

Pavel Holländer je právnik, na ktorého názor sa vždy čakalo

Pavel Holländer. Foto N - Tomáš Benedikovič
Pavel Holländer. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pavel Holländer nekomentuje udalosti v médiách na počkanie, no keď prehovorí, počúvajú ho všetci.

Keď sa český novinár Tomáš Němeček opýtal v roku 2007 deväťdesiatich významných českých právnikov, kto je podľa nich najvýznamnejšia právnická osobnosť v Čechách, nie mocensky, ale intelektuálne, až 27 z nich odpovedalo, že je to Pavel Holländer.

Profesor práva pôsobil na českom ústavnom súde dve volebné obdobia, skončil v roku 2013. Pôvodom Slovák, dnes český občan, odvtedy učí na Paneurópskej vysokej škole práva v Bratislave.

Dnešok nepovažuje za samozrejmý

Keď pri príležitosti Holländerovho odchodu z českého ústavného súdu písal Němeček jeho profil, uviedol ako jeho najhlbšiu formujúcu skúsenosť to, že matka Pavla Holländera bola v prvom transporte židovských dievčat do Osvienčimu v roku 1942. Potom, ako prežila pochod smrti, ju v Bergen-Belsene oslobodili spojenci.

„To, že nie sú vojny, že nemusíme mať strach zájsť si do Nemecka, to je pre mňa hodnotou, ktorá nie je samozrejmá. Vieme z Dostojevského, že tie besy tu stále sú. Neverím, že sa človek za 70 rokov tak zmenil. Takže dnešok pre mňa nie je samozrejmý, je to výsledok povojnovej snahy Európanov. A bol by nemysliteľný bez Spojených štátov,“ povedal Holländer.

 Pavel Holländer

  • narodil v roku 1953
  • právo skončil v roku 1976
  • pôsobil na Právnickej fakulte Univerzity Komenského na katedre teórie štátu a práva
  • do novembra 1989 bol členom komunistickej strany
  • v rokoch 1992 a 1993 študoval v rámci štipendia Humboldtovej nadácie na Právnickej fakulte Univerzity v Kiele
  • v máji 1995 ho menovali profesorom. V roku 1993 a v roku 2003 bol menovaný za sudcu Ústavného súdu Českej republiky. 

V roku 2014 prehovoril pre SME aj o slovenských traumách.

„Funkcia predsedu Najvyššieho súdu je dôležitá, no Harabin je jav, ktorý si viem predstaviť aj v iných krajinách. V Európe však ťažko nájsť porovnateľný prípad, akým je kauza Hedvigy Malinovej, v ktorom by štát podobným postupom po ôsmich rokoch nepresvedčivého vyšetrovania podával obžalobu. Môžem sa mýliť, prípad poznám len z verejne prístupných informácií, ale kauza Malinová sa mi zdá ďalším krokom v reťazi traumatizujúcej Slovensko. V nej sú únos Kováča mladšieho, vražda Róberta Remiáša, vražda Daniela Tupého, stíhanie Ernesta Valka a jeho vražda,“ povedal Holländer.

Pavel Holländer preberá Rad Bieleho dvojkríža I. triedy z rúk prezidenta. Foto: TASR - Martin Baumann
Pavel Holländer preberá Rad Bieleho dvojkríža I. triedy z rúk prezidenta. Foto: TASR – Martin Baumann

Vidí, na čo mu sily nestačili

Vyznamenanie od prezidenta dostal práve s Ernestom Valkom. Na jeho rozlúčke v roku 2010 Holländer povedal, že elity si neprajú silný a autonómny štát, pretože je to pre ne pohodlné.

„Právny štát obmedzuje moc a my sme sa stále nedostali k tomu, aby to elity akceptovali a aby to verejnosť vnímala ako jediné možné riešenie,“ vysvetlil v roku 2014.

„Ocenenie prezidenta Slovenskej republiky si vážim a vyznamenanie budem prijímať s úctou a rešpektom. Informácia o ňom ma prekvapila, ohliadajúc sa za uplynulými rokmi vidím skôr to, na čo moje slabé sily nestačili,“ komentoval ocenenie Holländer.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Prezidentské vyznamenania

Slovensko

Teraz najčítanejšie