Denník N

Presvedčivý klamár alebo obeť sprisahania? Netflix zmapoval podivný dopingový prípad

Alex Schwazer. Foto - Netflix
Alex Schwazer. Foto – Netflix

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Meno Alex Schwazer zrejme niečo hovorí len zarytým fanúšikom atletiky a osobne som naň narazil pri náhodnom prezeraní ponuky Netflixu. Ide o bývalého talianskeho chodca, ktorý v roku 2008 získal v Pekingu olympijské zlato v pretekoch na 50 kilometrov.

Krátko po príchode do cieľa poskytol televízny rozhovor, v ktorom v slzách šťastia okrem iného povedal, že nepodvádza. Aj tento rozhovor je súčasťou štvordielneho dokumentárneho miniseriálu Running for my Truth: Alex Schwazer, ktorý v apríli zverejnil Netflix.

Schwazer sa po zisku olympijského zlata stal v Taliansku športovou hviezdou, objavoval sa v televíznych šou a randil s populárnou krasokorčuliarkou Carolinou Kostnerovou.

Schwazerov zdanlivo dokonalý život sa však začal rúcať tesne pred olympiádou v Londýne 2012, keď mu v dopingovej vzorke objavili zakázaný hormón erytropoetín (EPO) podporujúci tvorbu červených krviniek.

Na rozdiel od väčšiny dopingových hriešnikov však svoju vinu nepopieral, usporiadal tlačovú konferenciu a plačúc hovoril, že urobil „najväčšiu chybu vo svojom živote“. Schwazer dostal zákaz činnosti na tri a pol roka a v dôsledku aféry sa mu rozpadol vzťah s Costnerovou.

Tá pred súdom priznala, že klamala dopingovým komisárom, ktorí u nej doma hľadali Schwazera. Povedala im, že u nej nie je, pričom v skutočnosti sa skrýval na poschodí.

Talian krátko po vypuknutí aféry ohlásil koniec kariéry, no po čase sa pokúsil o návrat. Verejnosť chcel presvedčiť, že už nedopuje, a preto požiadal o spoluprácu Sandra Donatiho, popredného talianskeho bojovníka proti dopingu, ktorý v roku 2012 nahlásil Schwazera Svetovej antidopingovej agentúre WADA ako podozrivého.

Schwazer a Donati sú ústrednými postavami dokumentu, ktorý svojím obsahom chvíľami pripomína kriminálku z prostredia spravodajských služieb.

Dopoval podľa internetu

Ako sa vlastne Schwazer, ktorý kedysi tvrdil, že nepodvádza, dostal k dopingu? Pre Netflix povedal, že zlomovým momentom bol pre neho rozhovor s ruskými

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Seriály

Tipy na filmy a seriály

Kultúra, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie