Nový bytový dom či ošipáreň vám za domom vyrastie ľahšie – parlament schválil novú stavebnú legislatívu od Sme rodina

Parlament schválil stavebnú reformu od Sme rodina, ktorá oslabuje verejnosť, samosprávy a ochranu prírody. Poslanci zároveň zabetónujú predsedu úradu pre územné plánovanie na sedem rokov. Aktualizované po hlasovaní v Národnej rade SR.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Parlament schválil dve novely, ktoré menia celý balík zákonov súvisiacich s novou stavebnou legislatívou a so životným prostredím. Ide o 68 právnych predpisov.
Novely predložil poslanec Jaroslav Karahuta zo Sme rodina aj s pozmeňujúcimi návrhmi, s ktorými prišiel on a Miloš Svrček taktiež zo Sme rodina. Karahuta stiahol jeden z pozmeňujúcich návrhov, ktorý mal presunúť posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) na nový Úrad pre územné plánovanie a výstavbu. Ostane ministerstvu životného prostredia, no proces radikálne okresali.
Na druhej strane zobrali ministerstvu schvaľovanie územných plánov, ktoré prejde pod tento úrad. Pri schvaľovaní novej stavebnej legislatívy z dielne Štefana Holého v roku 2022 sa pritom OĽaNO dohodlo so Sme rodina, že zahlasujú za len vtedy, ak bude finálne územné plány schvaľovať envirorezort.
Poslanci schválili aj zmenu, podľa ktorej bude predseda úradu pre územné plánovanie vo funkcii na sedem rokov od 15. júna tohto roka; možnosti odvolať ho budú veľmi oklieštené. Na rozdiel od súčasnosti ani nebude musieť získať bezpečnostnú previerku. Menovať ho už nebude vláda, ale Národná rada na návrh 15 poslancov – nová úradnícka vláda teda jeho menovanie neovplyvní.
Za bolo 105 poslancov zo 140 prítomných. Zákon súvisiaci so životným prostredím podporil celý poslanecký klub Sme rodina, OĽaNO s výnimkou Jána Szőllősa a Petra Kremského, celý poslanecký klub Smeru a mnohí nezaradení poslanci vrátane tých z Republiky. V podobnom zložení schválil parlament aj druhú novelu súvisiacu s menovaním predsedu úradu. Za hlasovalo 97 zo 140 poslancov.
Rezort životného prostredia sa obráti na prezidentku, aby zákony vrátila na opätovné prerokovanie parlamentu.
Zákon môže zmeniť kvalitné posudzovanie investičných projektov na formálne, vypadol nezávislý posudok
Zákon výrazne obmedzí možnosti verejnosti, samospráv a úradov zapojiť sa do posudzovania vplyvov projektov na životné prostredie. Ruší sa poistka v podobe nezávislého odborného posudku; ostane len jedna správa, kde si hodnotiteľa vyberá a platí investor.
Úplne sa ruší právo verejnosti podať odvolanie proti rozhodnutiu o povinnosti posudzovať vplyv investičného zámeru na životné prostredie alebo proti záverečnému stanovisku. Verejnosť to mohla urobiť aj vtedy, ak nebola účastníkom konania.
Na pripomienky verejnosti, ale aj záväzné stanoviská a vyjadrenia dotknutých orgánov doručené po lehote sa nebude prihliadať.
Zákon zavádza tzv. megaproces, v ktorom sa majú robiť všetky povoľujúce konania naraz. V jedinom správnom konaní sa má vyriešiť EIA, integrované povolenie a stavebné povolenie vrátane všetkých čiastkových povolení (výrub stromov, čerpanie vôd atď.).
Podobný povoľovací „megaproces” nemá žiadna iná krajina Európskej únie. Dôležité konania o znečistení ovzdušia a vodné konanie sa nahradia len stanoviskami, na ktoré povoľujúci orgán nemusí prihliadnuť.
Čo by hrozilo, keby sa EIA presunula pod Holého úrad
Posudzovať vplyv investičných zámerov na životné prostredie mali stavebné úrady v ôsmich krajských mestách. Nadradený úrad podpredsedu vlády Štefana Holého pre územné plánovanie mohol aj určiť, ktorý stavebný úrad má posudzovanie ktorého projektu robiť, prípadne by to rovno urobil sám. Sme rodina to odôvodňovala požiadavkami stavebného sektora.
„Takýto dôvod považujem za neakceptovateľný,“ hovorí štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča. „Predstavuje to úplný koniec verejnej kontroly vo výstavbe a obrovské riziko pre životné prostredie.“