Denník N

Týždeň v zdraví: Viete všetko dôležité o melanóme? Aké sú dôsledky vapovania? Môže hudba pomôcť ľuďom s alzheimerom?

Foto - Vidar Nordli Mathisen/Unsplash
Foto – Vidar Nordli Mathisen/Unsplash

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  • všetko dôležité o melanóme;
  • fakty o škodlivosti elektronických cigariet;
  • ako dokáže hudba pomáhať ľuďom trpiacim Alzheimerovou chorobou.

Všetko, čo by ste mali vedieť o melanóme

Ešte koncom minulého storočia bolo úplne bežné, že sme sa na slnku opaľovali „do kakaova“ a aj do tmavšia a UV faktory vtedajších prostriedkov na opaľovanie boli prekliato nízke. Nikto okrem onkológov vtedy neriešil to, ako našej pokožke nadmerné slnenie škodí. Dnes sa našťastie paradigma postupne mení a nadmerné vystavovanie sa nebezpečnému slnečnému UV žiareniu je považované za nezdravý extrém. Napriek tomu rakovina kože zo štatistík onkologických ochorení nevymizla a treba stále šíriť osvetu.

Melanóm je typ rakoviny kože, ktorý vzniká v dôsledku premeny a straty kontroly pri delení zdravých melanocytov – buniek produkujúcich melanín, pigment určujúci sfarbenie pokožky. Malígny melanóm kože je síce najmenej častým druhom rakoviny kože, patrí však k najzhubnejším, najzákernejším a najagresívnejším nádorom, pretože rýchlo metastázuje do ďalších častí tela. Je teda životne dôležité zachytiť ho včas a nasadiť adekvátnu liečbu.

Melanóm môže vzniknúť najčastejšie z už existujúceho znamienka, na samodiagnostiku môžete aplikovať metódu ABCDE:

A – asymetry: väčšina melanómov je asymetrická, bežné znamienko je symetrické, oválne alebo okrúhle;

B – border: hranice melanómu bývajú nerovnomerné a môžu byť vrúbkované na rozdiel od hladších, rovnomernejších okrajov bežných znamienok;

C – color: viaceré farby sú varovným signálom – zatiaľ čo benígne znamienka majú zvyčajne jeden odtieň hnedej, melanóm môže mať rôzne odtiene hnedej alebo čiernej, počas rastu sa môže objaviť aj červená, biela alebo modrá farba;

D – diameter, dark: priemer znamienka je dôležitý, ak je väčší ako 6 mm, môže ísť o malígny melanóm, druhým identifikátorom je tmavosť, hľadajte akokoľvek veľké znamienko tmavšie ako ostatné;

E – evolving: akýkoľvek vývoj, či už zmena veľkosti, tvaru, farby, alebo vyvýšenia miesta na koži, alebo akýkoľvek nový príznak, ako je krvácanie, svrbenie alebo zhrubnutie, môže byť varovným signálom melanómu.

Ďalšími príznakmi možného melanómu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie