Denník N

Vývoj bojov (439. deň): Rusi extrémne opevnili Zaporižžiu, Ukrajinci tam môžu stratiť množstvo vojakov

Snímka ukrajinských vojakov na pozadí Bachmutu. Vidno na nej vyvýšeniny, ktoré držia Ukrajinci západne od mesta. Foto - MilitaryLand/Twitter
Snímka ukrajinských vojakov na pozadí Bachmutu. Vidno na nej vyvýšeniny, ktoré držia Ukrajinci západne od mesta. Foto – MilitaryLand/Twitter

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Rusi pripravili rozsiahlu obranu v smere na mesto Tokmak.
  • Cieľom je spomaliť prípadný útok Ukrajincov a nahnať ich do „vraždiacich polí“.
  • Otázka je, či budú tieto opevnenia dostatočne obsadené motivovanými vojakmi.
  • Podľa Ukrajincov Rusi z mesta Tokmak 30 kilometrov od frontu evakuujú civilistov.
  • Vagnerovci v Bachmute zostávajú a postupujú po metroch.
  • Video dňa: osamotený tank na Červenom námestí a zábery z Bachmutu.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 8. mája. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Rusi aj Ukrajinci sa pripravujú na jarnú ofenzívu. Podľa ISW ruské ministerstvo obrany dáva pomaly väčšiu prioritu posilneniu obrany pred chystaným ukrajinským útokom ako snahám o dobytie Bachmutu. O to sa napriek hrozbám, že sa stiahnu, stále usilujú hlavne vagnerovci.

Ukrajinci medzitým pokračujú v útokoch na vojenské ciele na Kryme, Rusi útočia na ukrajinskú infraštruktúru, napríklad v pondelok zasiahli sklad Červeného kríža v Odese.

Kedy presne k ofenzíve dôjde, nie je jasné. Posledné týždne pršalo, no teraz hlásia pekné počasie, ktoré by malo vysušiť pôdu. Oficiálne ukrajinské zdroje naznačujú, že k útoku môže dôjsť v máji či júni. Možno to nakoniec bude letná, a nie jarná ofenzíva.

V každom prípade nezávislé analýzy naznačujú, že pre Ukrajincov nebude jednoduché oslobodiť významné územie.

Už predtým sme písali, že pre Ukrajincov dáva najväčší zmysel zaútočiť v Zaporižskej oblasti. Ofenzívu v Chersonskej oblasti komplikuje rieka Dnipro, sever Luhanskej oblasti zasa pre nich z pohľadu vyhnania nepriateľa z krajiny až tak veľa nerieši a útok na Doneck je zložitý z pohľadu obranných pozícií, terénu, keďže sú to rozsiahle pahorkatiny, ale aj množstva veľkých miest, ktoré by museli dobýjať.

Na druhej strane Zaporižská oblasť je vhodná vzhľadom na rovinatý terén aj celkovú stratégiu: Ukrajinci by tu získali prístupové cesty na Krym, ktorý by mohol byť znova zásobovaný len po opravenom Kerčskom moste.

Rusi to však vedia. A dobre sa pripravili.

Pasi Paroinen je dôstojník fínskej armády v zálohe, jeden z OSINT analytikov, nadšencov, ktorí na základe verejne prístupných údajov analyzujú vojnu na Ukrajine. Nedávno sa pozrel na to, ako sa Rusi pripravili na možný ukrajinský útok na mesto Tokmak.

Ide o pred vojnou 30-tisícové mesto, dôležitý železničný a cestný uzol v smere na Melitopol. Od frontu sa nachádza asi 30 kilometrov, je teda v dosahu HIMARS-ov a viackrát ho Ukrajinci zasiahli.

Paroinen sa pozrel na satelitné snímky ruských opevnení. Sú síce mesiac a pol staré, ale už vtedy ukazovali, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie