Denník N

Kto sa môže stať ministrom a kto premiérom? Ako do vzniku úradníckej vlády zasahuje prezidentka (otázky a odpovede)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prezidentka Zuzana Čaputová v týždni po 15. máji vymenuje novú úradnícku vládu na čele s Ľudovítom Ódorom. Denník N pripravil odpovede na základné otázky ohľadne budúceho politického vývoja.

Kto zostavuje úradnícku vládu? 

Zostavovanie vlády je potrebné rozdeliť do dvoch krokov. Prvým je vymenovanie premiéra a druhým je vymenovanie ostatných členov vlády. V čase, keď vláda nemá dôveru, môže prezidentka kedykoľvek vymenovať nového premiéra a vyberá ho sama. Ďalších členov vlády však už môže prezidentka menovať len na návrh premiéra. Formálne si ich teda nevyberá, robí to premiér. Prax je však iná.

Naznačila to i samotná prezidentka Zuzana Čaputová, keď cez víkend oznámila, že tím nových ľudí je už zostavený, len mená jednotlivých ministrov či ministeriek ešte neprezradila. Podľa informácií Denníka N sa výber členov a členiek vlády deje v koordinácii s budúcim premiérom Ľudovítom Ódorom.

Prezidentka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ľudovít Ódor / úradnícka vláda

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie