Denník N

Newsfilter: Ódorova vláda bude politicky slabá, ale kvalitná a nie bezbranná

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Kto je kto v budúcej vláde a aké bude mať kompetencie. 2. Kaľavský chcel spraviť darebákov z kolegov, ale ako darebák vyznieva on. 3. Parlament dáva vďaka Sme rodina prezidentke námet na nové veto.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Kto je kto v budúcej vláde a aké bude mať kompetencie

Úradnícka vláda Ľudovíta Ódora takmer určite nezíska podporu parlamentu. Znamená to, že plné kompetencie bude mať len prvých 30 dní, do ktorých musí požiadať Národnú radu o dôveru. Tá by síce teoreticky mohla o jej vyslovení hlasovať aj neskôr, ale je veľmi pravdepodobné, že sa poponáhľa, aby politické strany obmedzili úradníkom v kabinete priestor. Bez dôvery totiž budú až do volieb vládnuť v režime, v akom posledné mesiace fungovala vláda Eduarda Hegera.

Môže sa zdať, že Ódorovi ľudia v takom prípade budú iba do počtu, ale nie je to pravda. Samozrejme, že sila vlády spočíva v tom, že ju kryje väčšina v parlamente, vďaka ktorej presadzuje vládne návrhy zákonov. Práve preto politické strany súťažia vo voľbách, a preto chcú byť najmocnejší politici premiérmi.

Lenže vlády robia hromadu iných vecí a zďaleka nie bezvýznamných. Ódorova napríklad za istých okolností môže vymeniť riaditeľa SIS a vziať túto funkciu Sme rodina, ktorá si tajnú službu uzurpovala – tá sa podľa toho aj správala počas stíhania Vladimíra Pčolinského.

Personálne otázky sú však len časťou kompetencií vlády. Jej členovia napríklad môžu sťahovať vládne návrhy zákonov (aj tie, ktoré pripravili ich predchodcovia), ak ich poslanci v parlamente pokazia pozmeňovacími návrhmi. Ministri okrem toho do značnej miery vládnu pomocou vládnych nariadení či vyhlášok. Iné materiály ako návrhy zákonov počas niektorých schôdzí vlády tvoria veľkú väčšinu prerokovaných bodov. Nová zostava bude pripravovať aj štátny rozpočet.

Preto je dôležité vedieť, kto bude tieto právomoci vykonávať. Predbežný (nie kompletný a nie stopercentne istý, pretože niektoré mená sa ešte môžu meniť) zoznam tvoria dobré mená. Okrem budúceho úradníckeho premiéra Ľudovíta Ódora, ktorý už oficiálne ponuku prijal, a stane sa tak prvým slovenským predsedom vlády maďarskej národnosti, sú to:

Michal Horváth – financie

Hlavný ekonóm NBS a po Ódorovi ďalší odborník z Národnej banky Slovenska. Kľúčová postava úradníckej vlády. Jeho úlohou bude príprava štátneho rozpočtu pre vládu, ktorá vzíde z volieb.

Miroslav Wlachovský

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ľudovít Ódor

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Sme rodina

Vojna v polícii

Životné prostredie

Zuzana Čaputová

Komentáre

Teraz najčítanejšie