Denník N

„Frajer ma nechce, lebo dnes už kričí Na stráž.“ Tínedžer spieva o tom, aké je to byť queer a Róm v Detve

Cover art k pesničke Detviansky sen
Cover art k pesničke Detviansky sen

V pesničke Detviansky sen 19-ročný Vojtech Klinec opisuje, aké je to vyrastať v malom meste, keď patríte do dvoch menšín naraz.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Najskôr sa ozve takzvaný fujarový rozfuk. Nie však v štandardnej podobe, ako ho hrávajú ľudoví muzikanti, zvuk je úplne iný, efektom rozmazaný v priestore.

Sedí dobre do obrazu sprievodného lo-fi videoklipu, v ktorom sa kamera v úvodných sekundách zaostruje na veľký nápis Detva na kruhovom objazde, vedľa ktorého stojí hotel.

Kto na týchto miestach už niekedy bol, vie, že za chrbtom mimo záberu je autobusová stanica. Sme v Detve, lenže tentoraz sa nepozrieme do amfiteátra ľudovej kultúry ani na chalúpku dedka Večerníčka, alebo na ďalšie najznámejšie turistické atrakcie okresného centra pod Poľanou.

Nie je to ani ďalšie video z cestovateľského seriálu Mystérium slovenského malomesta, ktorého autorom je Samuel Szabó alias Samčo, brat dážďoviek. On sa skôr sústreďuje na lokálne urbanistické rarity, ktoré komentuje spoza kamery. Tu sa po pár sekundách na obraze objaví hlavná postava.

A zrazu všetko dostáva úplne nový význam. Toto je totiž presne ten typ pesničky, v ktorej ide rovnako o to, čo sa v nej spieva, ako aj o to, kto to vlastne spieva a prečo.

Všetko, čo cítil a stále cíti

„Už dlho som sa snažil spracovať skladbu, ktorá by opisovala moje tínedžerské roky v tomto meste, no nečakal som, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

LGBTI+

Kultúra

Teraz najčítanejšie