Denník N

Agent ŠtB, Slota aj Nazarbajev. Vyznamenania od prezidentov už dostali aj čudní ľudia

Bývalí prezidenti Česka a Slovenska sa vyznamenali v Brne. Foto – TASR
Bývalí prezidenti Česka a Slovenska sa vyznamenali v Brne. Foto – TASR

Prezident Kiska dnes odovzdá najvyššie štátne vyznamenania. Za Gašparoviča ich dostalo veľa športovcov, ale aj plukovník pohraničnej stráže, ktorá strieľala do ľudí.

V marci 2013 sa na dvore známej brnianskej Vily Tugendhat odohral zvláštny ceremoniál. Pred druhou popoludní tam zaparkovali limuzíny dvoch končiacich prezidentov. Český prezident Václav Klaus a slovenský Ivan Gašparovič si tam prišli navzájom odovzdať najvyššie štátne vyznamenania.

Klaus dostal od Gašparoviča Rad Bieleho dvojkríža, Gašparovič od Klausa Rad bieleho leva. Na vzájomné vyznamenávanie sa prišlo pred vilu pozrieť niekoľko desiatok ľudí. Časť pri príchode prezidentov tlieskala, časť pískala a dvaja mladíci s červenými klaunovskými nosmi si ako paródiu na tento deň navzájom vymenili dvoch plyšákov.

Odovzdávanie najvyšších štátnych vyznamenaní, ktorými slovenskí prezidenti najmä po Novom roku oceňujú osobnosti z rôznych oblastí štátneho života, patrí k významným a slávnostným aktom. No výber kontroverzných ocenených občas v minulosti zožal vlnu kritiky, ktorá neraz samotný ceremoniál zatienila.

Kráľovná aj diktátor

Bývalý prezident Ivan Gašparovič bol zatiaľ jediným, komu sa podarilo vo voľbách obhájiť svoj mandát a vo funkcii vydržal celých desať rokov. Za ten čas vyznamenal asi 350 ľudí. Mnohých uznávaných štátnikov, vedcov, ale aj hercov či športovcov.

Rovnaké vyznamenanie ako Václav Klaus, čiže Rad Bieleho dvojkríža, pre občanov iných štátov za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov so Slovenskou republikou, dostala napríklad aj britská kráľovná Alžbeta II., francúzsky prezident Francois Hollande či holandská kráľovná Beatrix.

No v novembri 2007 ho dostal aj kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, ktorý stojí na čele svojej krajiny od roku 1990 a v posledných voľbách ho malo voliť viac ako 97 percent ľudí. Nazarbajev sa od roku 2010 podľa osobitného zákona necháva titulovať ako „vodca národa“, jeho prvé zvolenie oslavujú ako štátny sviatok a za jeho urážku hrozia až tri roky väzenia.

Od Gašparoviča dostal v roku 2007 vyznamenanie aj lesohospodár Eugen Rónay, ktorého komunistická Štátna bezpečnosť (ŠtB) viedla ako svojho agenta. Gašparovič vtedy tvrdil, že o Rónayovom mene v zväzkoch ŠtB nevedel. „Ide o ocenenie odbornej práce, ak sa nedopustil kriminálnych činov, tak nemôžeme pozerať na minulosť, že pracoval v takom alebo onakom režime,“ obhajoval svoje rozhodnutie.

Rónay pre SME priznal, že pre ŠtB písal správy zo svojich ciest do zahraničia. „Oni si to prečítali a spýtali sa, či mám ešte k tomu niečo dodať. Povedal som im vždy, že je tam už všetko.“

Športovalo sa veľa

Exprezident Gašparovič si veľmi všímal športovcov, ocenil Michala Martikána, Elenu Kaliskú, Jozefa Golonku, in memoriam Vladimíra Dzurillu a mnohých ďalších. Do jeho výberu sa dostalo aj množstvo uznávaných vedcov a spomenul si aj na hrdinov, na ktorých dejiny takmer zabudli.

Gašparovič napríklad posmrtne vyznamenal hrdinu protinacistického odboja a československého legionára, generála Heliodora Píku, ktorého po vykonštruovanom procese obesili komunisti. Vysoké vyznamenania od neho dostali aj slovenskí Židia Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler, ktorí v roku 1944 utiekli z Osvienčimu a opísali jeho hrôzy.

Aké máme vyznamenania?

  • Rad Bieleho dvojkríža – pre občanov iných štátov za zásluhy o rozvoj vzťahov so Slovenskom
  • Rad Andreja Hlinku – za zásluhy o vznik republiky
  • Rad Ľudovíta Štúra – za zásluhy o rozvoj demokracie, slobody, ľudských práv či rôznych oblastí spoločnosti
  • Kríž Milana Rastislava Štefánika – za obranu republiky či záchranu života
  • Pribinov kríž – za zásluhy o hospodársky či kultúrny rozvoj
  • Medaila prezidenta Slovenskej republiky – napríklad za šírenie dobrého mena Slovenska

Pri iných menách už takú šťastnú ruku nemal. Ocenenie od Gašparoviča dostal aj Ondrej Šedivý, bývalý plukovník komunistickej pohraničnej stráže, ktorá strieľala do ľudí snažiacich sa utiecť z Československa. V roku 2008 si zasa z prezidentského paláca odniesol Rad Ľudovíta Štúra Gašparovičov bývalý kolega z právnickej fakulty Jaroslav Chovanec.

Vysokoškolského pedagóga pritom niekoľko študentiek obvinilo zo sexuálneho obťažovania a nevhodných poznámok. Jednej zo študentiek mal povedať, že „je z neho nejaká vlhká“, ďalším chváliť postavu a pozývať ich na chatu.

„Viem, že bol taký dotykový. Študentky chytal za ruky, kládol im ruky na ramená, prípadne ich vyzval, aby išli otvoriť okno. Jednoducho chcel, aby okolo neho prešli v tesnej blízkosti,“ opísala ho pre SME jedna zo študentiek.

Schuster vyznamenal Slotu a Bajana

Časť verejnosti zobrala rozporuplne aj Gašparovičovo rozhodnutie oceniť herečku Evu Kristínovú, ktorá sa rada ukazovala na akciách Slovenskej pospolitosti, či spisovateľovi Milanovi Ferkovi, ktorý ako úradník tretej Mečiarovej vlády presadzoval prísny jazykový zákon.

Bývalý prezident vyznamenal aj autora Povstaleckej histórie Jozefa Boba či sochára Tibora Bártfaya, ktorý okrem iného vytvoril sochu Klementa Gottwalda.

Jeho predchodca Rudolf Schuster, ktorý stál na čele štátu od roku 1999 do roku 2004, si zase vo svojom výbere všímal vtedajších komunálnych politikov. Vrátane dnešného starostu Petržalky Vladimíra Bajana či žilinského primátora Jána Slotu, ktorý dostal vyznamenanie v roku 2004.

Bývalý predseda SNS mal v tom čase už za sebou niekoľko opileckých excesov a urážok na adresu Maďarov, Rómov či iných politikov, a predovšetkým vládnutie s Vladimírom Mečiarom v rokoch 1994 až 1998 v časoch najtvrdšieho mečiarizmu. Slota si vyznamenania od Schustera vážil. Natoľko, že z vtedajšieho prezidenta na revanš spravil o pár mesiacov čestného občana Žiliny.

Sporne by sa dali vyložiť aj niektoré rozhodnutia prvého prezidenta republiky Michala Kováča. Medzi ocenenými z roku 1996 sa napríklad objavil známy básnik a predstaviteľ medzivojnovej katolíckej moderny Karol Strmeň, ktorý počas vojnového Slovenského štátu viedol kultúrnu rubriku v ľudáckom a ostro protižidovskom denníku Gardista.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie