Denník N

Rok po terore pracuje Charlie Hebdo na tajnej adrese, výročným číslom rozhneval Vatikán

Spomienkové vydanie Charlie Hebdo vyšlo rok po útokoch v parížskej redakcii. Foto - TASR/AP
Spomienkové vydanie Charlie Hebdo vyšlo rok po útokoch v parížskej redakcii. Foto – TASR/AP

Pred rokom zaútočili na francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo bratia Kouachiovci. Pre karikatúry Mohameda zabili 12 ľudí. Po útokoch a vnútorných sporoch opustili redakciu ďalší členovia.

Mala to byť klasická ranná porada. Členovia redakcie sa pomaly začali schádzať a priali si všetko dobré do nového roka. Vládla radostná nálada, veď kolegovia sa videli prvýkrát po sviatkoch, a čo viac, karikaturista Luz mal narodeniny.

Ako však býva pre Francúzov zvykom, mnohí na poradu meškali. Jedným z nich bola aj Sigolène Vinsonová. Zastavila sa totiž v pekárstve, aby pri príležitosti narodenín kolegu kúpila nejaký koláč a vybrala sa smerom k redakcii satirického týždenníka. Tam si už kolegovia posadali okolo stola.

Boli tam všetci karikaturisti – Charb, Cabu, Tignous aj Wolinski, chýbal len oslávenec Luz. Medzi vtipmi zaznievali aj seriózne návrhy pre prvé novoročné číslo. Zrazu však zazneli výstrely.

Saïd Kouachi: Čítaj Korán

„Nevedeli sme, či to boli petardy. Dívali sme sa na seba a pýtali sa, čo to bolo,“ cituje le Monde Sigolène Vinsonovú. V redakcii zavládla neistota.

Vinsonová si všimla, ako Charb niečo hľadá. „Jeho ruka vyzerala, akoby niečo hľadala, akoby sa k niečomu naťahovala, možno k jeho zbrani. Povedal: ‚Nehýbte sa.‘ Zdalo sa mi, že pri dverách zaváhal. Ľahla som si na zem a počula ďalšie dva výstrely. Vtedy som pochopila, že to nie sú petardy.“ Z diaľky znelo „Alah akbar“ a potom len otázka: „Kde je Charb?“

Vinsonová ležala na chrbte a čakala. Zaznievali výstrely, niektoré boli blízko jej zmeraveného tela, iné zneli v diaľke. Potom to utíchlo. Vo vzduchu bolo cítiť prach. Po chvíli vstala.

„Videla som ho. Mal obrovské čierne oči.“ Ako sa neskôr dozvedela, volal sa Saïd Kouachi, a povedal jej:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Útok na Charlie Hebdo

Teraz najčítanejšie