Denník N

Škola pre talentované deti LEAF Academy má finančné problémy. Prestáva ju podporovať miliardár Chrenko

Absolventi LEAF Academy. Zdroj - FB LEAF Academy
Absolventi LEAF Academy. Zdroj – FB LEAF Academy

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

LEAF Academy patrí medzi najlepšie stredné školy na Slovensku. Tínedžeri tam študujú len v angličtine, bývajú na internáte a na konci štúdia skladajú medzinárodne uznávanú maturitnú skúšku. Akadémia vznikla s cieľom vychovať budúcich lídrov, jej študenti pracujú aj na praktických dobročinných projektoch. Venuje sa najmä šikovným mladým ľuďom, ktorí najčastejšie odchádzajú zo Slovenska do zahraničia. Akadémii LEAF sa podarilo so Slovenskom prepojiť 3500 Slovákov žijúcich v zahraničí, tvrdí škola.

Škola s vysokými štandardmi nefunguje na Slovensku ako štátna. Súkromná akadémia LEAF vznikla v roku 2015 najmä vďaka finančnej podpore najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka, zakladateľa developerskej firmy HB Reavis. Mali veľké plány a pred sebou víziu veľkého študentského kampusu na svetovej úrovni.

Chrenko v tomto roku stiahol svoje aktivity zo slovenského trhu – a aj z podpory elitnej školy. LEAF Academy prišla o veľkého sponzora, neprijíma nových prvákov a zháňa peniaze na to, aby mohli súčasní študenti doštudovať.

Vedenie školy však vyvracia klebety o tom, že skrachovala. „LEAF Academy rozhodne nekončí,“ hovorí jej riaditeľ Matej Sapák. Chce vyzbierať 50-tisíc eur na podporu ďalšieho štúdia predovšetkým pre terajších prvákov.

Peniaze zháňajú najmä na štipendiá

Klaudia čítala články o tom, že firma HB Reavis a Ivan Chrenko postupne sťahujú svoje podniky zo Slovenska a chcú sa preorientovať na zahraničný trh. Netušila, že toto rozhodnutie tak konkrétne zasiahne aj do jej rodiny. Jej dcéra študuje v druhom ročníku a hrozí, že v škole ďalej pokračovať nebude.

Prázdniny v neistote prežije aj Martina, ktorej dcéra je ešte len prváčka. Dúfajú, že nebude musieť opustiť všetkých svojich kamarátov a komunitu, ktorú si za rok vybudovali. „Dcéra to berie realisticky, že šanca je pol na pol. Nechce si robiť veľké ilúzie, aby nebola sklamaná,“ hovorí Martina.

Okrem dcér Martiny a Klaudie študuje na akadémii ďalších 110 študentov v štyroch ročníkoch. Odchod veľkého donora spôsobil etablovanej škole problémy. Jej hlavný donor Ivan Chrenko z HB Reavis podporil školu už len na budúci rok, aj to v nižšej miere ako doteraz. Na ďalšie roky prísľub podpory nemajú.

LEAF nechce prezradiť, o akú veľkú časť peňazí po Chrenkovom stiahnutí prišli. V posledných týždňoch však škola musí vykrývať straty. „Financovanie na budúci rok máme zabezpečené z donorských darov a platieb študentov. Súčasťou plánovanej jesennej kampane budú aj informácie o budúcom rozpočte, formách financovania a móde fungovania Akadémie v ďalších rokoch,“ tvrdí Sapák.

„Keďže sa nám nepodarilo zabezpečiť dostatočné financovanie všetkých štipendií, LEAF Academy na budúci rok neprijíma nových študentov. Máme však už zabezpečené prostriedky potrebné na to, aby budúci rok mohla v štúdiu pokračovať väčšina našich súčasných študentov,“ tvrdí Sapák.

V roku 2015 predstavovali vznik novej školy LEAF Academy riaditelia Chris Cheney (naľavo) a Matej Sapák. Stoja pred budovou školy v centre Bratislavy. Zdroj – LEAF

Riaditeľ vysvetľuje, že majú zabezpečené financovanie pre väčšinu,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mladí

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie