Denník N

Svetový newsfilter: Ukrajina má problém, ktorý pocíti aj roky po vojne. Varovaním je Afganistan

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

čakanie na ukrajinskú protiofenzívu pokračuje, a hoci sa už objavujú náznaky, že sa začala, veľké posuny na bojisku v posledných dňoch nenastali. Stále je komplikovaná aj situácia v Bachmute. Preto je vhodný čas upozorniť na jeden veľký problém, ktorý Ukrajine priniesla ruská invázia a ktorý bude cítiť aj dlho po tom, čo sa vojna skončí.

O čo ide: Ruská agresia na Ukrajine napáchala obrovské škody. Zničené sú fabriky, domy, školy, cesty, nemocnice aj časť energetickej infraštruktúry.

Aj po viac než roku invázie a v situácii, keď celý svet videl zábery deštrukcie, ktorú má na svedomí ruská armáda, však Kremeľ dokáže tvrdiť, že neničí mestá a snaží sa chrániť infraštruktúru a ľudské životy. Ruský režim si takto zúfalo pomáha pri vysvetľovaní svojich neúspechov na Ukrajine.

Už sa objavili rôzne odhady toho, aké veľké škody spôsobila ruská invázia a koľko peňazí si bude vyžadovať obnova Ukrajiny (zatiaľ takmer 400 miliárd). Vojna však pokračuje, a tak nič z toho nie je definitívne.

A je tu aj problém, ktorý trápi mnohé krajiny, kde sa viedla vojna. Sú ním

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Svetový newsfilter

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie